Bluszcz pospolity – sadzonki w doniczkach

Oferujemy bluszcz pospolity – sadzonki w doniczkach. To jedno z najpopularniejszych, najłatwiejszych w uprawie pnączy ogrodowych. Najlepiej rośnie na zacienionych stanowiskach. Ma niewielkie wymagania glebowe. Poza okresem bezpośrednio po posadzeniu nie potrzebuje też regularnego podlewania. Zabiegi pielęgnacyjne sprowadzają się do przycinania ekspansywnych pędów. Bluszcze sprawdzają się także jako pnącza na balkon czy na taras po północnej stronie budynku. Są mrozoodporne i łatwe do uprawy w pojemnikach. Bluszcz pospolity jest zimozielony – nie przebarwia się i nie zrzuca liści jesienią.

Młode sadzonki bluszczu pospolitego rosną stosunkowo wolno (kilkadziesiąt centymetrów rocznie). Starsze egzemplarze mają przyrosty nawet do 1 m rocznie. Ostatecznie pędy mogą osiągnąć długość nawet ponad 20 m. Bluszcz jest rośliną długowieczną – żyje średnio 200-300 lat, lecz znane są okazy znacznie starsze.

Zadarnianie i tworzenie zielonych ścian z bluszczu

Bluszcz pospolity doskonale nadaje się do tworzenia soczyście zielonych, trwałych dywanów w Twoim ogrodzie. Łatwo wspina się po wszelkich chropowatych powierzchniach – po tynkowanych ścianach, drewnianych podporach, płotach sztachetowych czy pniach drzew. Możesz go wykorzystać do okrywania parkanów i ścian murowanych budynków. Pnącze pozwala w krótkim czasie poprawić estetykę starych i zniszczonych fasad.

Bluszcz pospolity stosowany jest do zadarniania. Jeżeli pnącze nie ma obiektów, na które może się wspinać, w naturalny sposób płoży się po gruncie. Pięknie zarasta też podłoża kamieniste i skały. Choć lepiej rośnie w cieniu i półcieniu, to potrafi przetrwać również na stanowiskach słonecznych.

Aktywne filtry

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password