Trawy ozdobne niskie

Niskie trawy ozdobne to gatunki, które osiągają wysokość od kilku czy kilkunastu centymetrów do około 0,5 m. Doskonale nadają się do tworzenia obrzeży, prezentują się znakomicie na skalniakach i rabatach. Przełamują sztywną geometrię ogrodowych nasadzeń, wprowadzają elementy swobody i odrobinę dzikości. Niskie trawy doskonale sprawdzają się też jako rośliny okrywowe.

Trawy przynoszą ogromną różnorodność form i kolorów liści. Dzięki temu bardzo łatwo skomponujesz je z bylinami i roślinami jednorocznymi. Naturalnym towarzystwem dla gatunków niskich są trawy ozdobne wysokie, które tworzą wyższe piętro ogrodu.

Jakie są najpopularniejsze niskie trawy do ogrodu?

Wśród niskich traw ozdobnych największą popularnością cieszą się dwa rodzaje roślin:

  •  - kostrzewy – rodzina traw licząca setki gatunków, wśród których jedną z najlepiej znanych jest kostrzewa sina: nazwa pochodzi od szarozielonych lub srebrzystych (z niebieskim odcieniem) liści, które układają się w gęste kępy o wysokości 20-25 cm – drugim chętnie wybieranym gatunkiem jest kostrzewa Gautiera, nazywana niedźwiedzim futrem (tworzy gęste, “futrzaste” kępy);
  •  - turzyce – znajdują się wśród nich jedne z najniższych znanych traw ozdobnych, np. turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda) dorasta zaledwie 8-20 cm, lecz nie brakuje też gatunków osiągających do 50 cm wysokości, takich jak turzyca oszimska Everest White.

Aktywne filtry

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password