Pięciornik krzewiasty

Pięciornik krzewiasty to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych w polskich ogrodach. Występuje w ponad 30 odmianach. Sadzonki wielu z nich znajdziesz w ofercie naszego sklepu, w tym Abbotswood, Goldstar, Tilford Cream, Goldfinger, Red Ace, Floppy Disc i wiele innych. Poszczególne odmiany osiągają wysokość od kilkudziesięciu centymetrów do 1,5 metra. Roczny przyrost mieści się w granicach 20-30 cm.

Nazwa pięciornik wywodzi się od drobnych (średnica około 3 cm), pięciopłatkowych kwiatów, które utrzymują się od maja do października. Zależnie od odmiany mają kolor żółty (różne odcienie), biały, różowy lub pomarańczowy.

Jak pielęgnować pięciorniki?

Pięciornik krzewiasty jest rośliną wszechstronnie odporną: na niskie temperatury, niedobór wody, upały oraz zanieczyszczenia powietrza i gleby. Nie ma też specjalnych wymagań stanowiskowych: na gruntach żyznych obficiej kwitnie, lecz rośnie też na piaskach i podłożach gliniastych. Pięciornikom szkodzi jedynie nadmiar wapnia w glebie: roślina choruje, co objawia się zażółceniem liści.

Krzew praktycznie nie wymaga pielęgnacji. Jeżeli chcesz kontrolować wzrost i utrzymać gęsty pokrój pięciornika, stosuj coroczne niskie przycinanie i usuwaj martwe pędy. Taki zabieg ogranicza kwitnienie, lecz działa odmładzająco na roślinę.

Aktywne filtry

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password