Trawy ozdobne do ogrodu

Jednymi z najłatwiejszych w uprawie roślin są trawy ozdobne do ogrodu. Mają bardzo małe wymagania glebowe. Odbywają się bez intensywnego nawożenia i niemal nie potrzebują podlewania. Ponadto są są bardzo odporne na choroby i działanie szkodników roślin. Troska o kondycję traw ozdobnych ogranicza się do pielenia, nawożenia i wiosennego przycinania. Kępy należy skrócić na wysokość 10-20 cm (zależnie od wysokości konkretnej odmiany) w momencie, gdy źdźbła zaczynają zmieniać kolor. Zabieg wykonaj przy użyciu dobrej jakości nożyc do żywopłotu (przy pojedynczych kępach wystarczy ostry nóż). 

Ozdobne trawy to doskonały wybór dla osób, które chcą mieć estetyczny ogród, lecz nie mają zbyt wiele czasu na jego pielęgnację. Nawet przy minimalnym zaangażowaniu otrzymasz piękne, często kolorowe liście, malownicze kwiatostany i dojrzewające owocostany, które przyciągają do ogrodu ptaki.

Trawy ozdobne – sadzonki

W naszym sklepie zaopatrzysz się w sadzonki traw ozdobnych ze wszystkich popularnych i cenionych gatunków. Oferujemy trawy ozdobne wysokie i niskie, w tym m.in. różne odmiany prosa rózgowego, kostrzew czy miskantów. Znajdziesz wśród nich gatunki nadające się na skalniaki, do tworzenia kęp na trawnikach i szpalerów przy ogrodzeniach.

Oferowane przez nas sadzonki traw ozdobnych są czyste gatunkowo, zdrowe i starannie wyselekcjonowane. Przy ich użyciu stworzysz ogrody traw oraz wzbogacisz inne ogrody tematyczne, np. kamienne, skalne czy żwirowe. Możesz je wykorzystać w przydomowym ogródku, na działce i przy tworzeniu publicznych terenów zielonych.

Trawy ozdobne na balkon

Coraz większą popularność zyskują trawy ozdobne na balkon. Duże loggie, tarasy i ogrody na dachach to miejsca, w których możesz z powodzeniem uprawiać trawy ozdobne w donicach. Konkretne gatunki, podobnie jak przy uprawie gruntowej, należy wyselekcjonować pod kątem nasłonecznienia stanowiska. Kluczowe znaczenie ma też to, aby wybierać trawy mrozoodporne, które mają większe szanse na przetrwanie zimnej pory roku. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy nie możesz zabrać pojemników z trawami do zamkniętych pomieszczeń, lecz pozostawiasz je na zewnątrz.

Przy uprawie traw w donicach niezwykle ważne jest umiejętne nawadnianie i nawożenie. Niewielka ilość ziemi sprawia, że woda błyskawicznie odparowuje i szybko wyczerpują się składniki odżywcze. Im większa będzie donica, tym lepiej dla roślin i większy komfort uprawy. W przypadku gatunków wysokich minimalna objętość ziemi w pojemniku to 30-40 litrów na kępę.

Do uprawy w donicach doskonale nadaje się np. imperata cylindryczna. Tworzy gęste kępy zielonych liści, które od szczytu stopniowo nabierają coraz intensywniejszej, karminowo-fioletowej barwy. Inne warte uwagi gatunki to kostrzewa sina, turzyce, rozplenica japońska czy ostnica mocna.

Trawy ozdobne wieloletnie

Jeżeli potrzebujesz roślin o niewątpliwych walorach dekoracyjnych, które nie wymagają zbyt intensywnej pielęgnacji, wybierz trawy ozdobne wieloletnie. Rosną przez wiele lat na tym samym stanowisku, zachowując efektowny wygląd bez specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Możesz je sadzić w niskich kępach, tworzyć wysokie na kilka metrów szpalery, obsadzać rabaty i oczka wodne. To rośliny, które mają wspaniałe w formie liście i często zaskakujące kolory. Wiele gatunków traw ozdobnych wieloletnich wytwarza też imponujące kwiatostany. Ich falujące na wietrze pierzaste wiechy mogą być ozdobą każdego ogrodu.

Aktywne filtry

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password