Budleja – sadzonki

Budleje to szybko rosnące krzewy pochodzące z Afryki, Ameryki Południowej oraz niektórych regionów Azji. Mają rozłożysty pokrój. Ich liście są ułożone naprzemianlegle, zwykle proste, czasami ząbkowane lub faliste, zielone lub szare, zależnie od odmiany. W okresie kwitnienia ich pędy mogą zwieszać się aż do ziemi pod ciężarem imponujących kwiatów.

Oferowana przez nas budleja (sadzonki) reprezentuje liczne odmiany różniące się wyglądem kwiatostanów, pokrojem i wysokością (od 1 do 5 metrów). To krzewy ozdobne liściaste kwitnące od początku sierpnia aż do października. Kwiatostany w kształcie wiechy (kolby) osiągają imponującą długość od 30 do 70 cm. Zależnie od odmiany mogą być białe, purpurowe, różowe lub fioletowe. Nie tylko wspaniale wyglądają, lecz także pięknie pachną. Ich woń jest szczególnie atrakcyjna dla motyli, które masowo obsiadają roślinę. Stąd wzięła się alternatywna nazwa budlei – motyli krzew.

Gdzie sadzić budleje?

Budleje są łatwe w uprawie i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowe znaczenie ma wybór dobrze nasłonecznionego, zacisznego i ciepłego stanowiska. Należy unikać wystaw wschodnich, gdzie najsilniej operują lodowate zimowe wiatry. Krzew nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego wymaga stosowania osłon w chłodnej części roku. Rośliny w doniczkach, warto wnieść na zimę do zadaszonego, chłodnego pomieszczenia.

Motyli krzew zawdzięcza swoją popularność imponującym kwiatom. Aby je wytworzyć, roślina potrzebuje dobrze nasłonecznionego stanowiska (może być też półcieniste) i żyznej, spoistej gleby o neutralnym odczynie. W okresie kwitnienia budleje stają się ozdobą ogrodów i parków, terenów zielonych i rekreacyjnych. Możesz je uprawiać także na tarasach i balkonach.

Jak pielęgnować motyli krzew?

Budleje nie są odporne na upały i susze – potrzebują regularnego podlewania. Preferują wodę twardą, dlatego przy stosowaniu deszczówki warto dodać do niej niewielką ilość wapna. Równie ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Wczesną wiosną (na przełomie marca i kwietnia) należy skrócić pędy do 15-20 cm nad ziemią. Zabieg ma na celu pobudzenie wzrostu i krzewienia się, a w konsekwencji intensywnego kwitnienia rośliny. Błędem jest cięcie budlei jesienią: roślina wypuści młode pędy, które zapewne nie przetrwają zimy, a jednocześnie osłabiają cały krzew. Cięcia mogą mieć też charakter ratunkowy – są w stanie ożywić budleję, która przemarzła. Po cięciu przy samej ziemi krzew często wypuszcza świeże pędy od korzeni.

Młode rośliny, w pierwszych latach uprawy, wymagają osłaniania przed mrozem. Silnie rosnące i obficie kwitnące krzewy należy zasilić nawozem wieloskładnikowym przynajmniej 1-2 razy w okresie wegetacji. W pierwszej połowie roku, najlepiej wczesną wiosną, warto zastosować nawozy azotowe, które wspomagają wzrost krzewu. Z kolei w okresie letnim zalecane jest podanie nawozów z potasem i fosforem, które stymulują rozkrzewianie się roślin i pozwalają uzyskać obfitsze kwitnienie.

Aktywne filtry

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password