Cyprysik – sadzonki

Cyprysiki to drzewa iglaste z rodziny cyprysowatych. W miejscach swego naturalnego występowania (Ameryka Północna, Japonia, Tajwan) wybrane gatunki dorastają nawet kilkudziesięciu metrów wysokości. W Europie osiągają znacznie mniejsze rozmiary, znane są przede wszystkim jako krzewy.

Z naszej oferty polecamy cyprysik (sadzonki) tępołuskowy i groszkowy. Oba gatunki odznaczają się powolnym wzrostem: niektóre odmiany zwiększają długość pędów zaledwie o kilka centymetrów rocznie. Większymi przyrostami wyróżnia się cyprysik Lawsona, który po 10 latach może osiągnąć nawet 2 m wysokości. W warunkach polskich dorasta maksymalnie 25 metrów.

Uprawa i zastosowania cyprysików

Cyprysiki doskonale nadają się do upraw w pojemnikach na balkonach i tarasach, a także w oranżeriach. W ogrodach są ozdobą skalniaków, doskonale komponują się też innymi iglakami i bylinami. To rośliny niezbędne przy tworzeniu ogrodów w stylu japońskim.

Cyprysiki są dość wymagające, jeżeli chodzi o glebę: potrzebują podłoża bogatego w składniki odżywcze, z dużą zawartością próchnicy. Optymalne pH powinno mieścić się w przedziale od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Cyprysik jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza i na przesuszenie. Większość odmian źle znosi niskie temperatury. Dlatego stanowisko musi być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Aktywne filtry

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password