Drzewka owocowe – sadzonki

Najlepiej smakują owoce z własnego ogrodu: jedzone chwilę po zerwaniu mają niepowtarzalny aromat i świeżość. Są też bogatym źródłem witamin i związków mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Doskonale nadają się na przetwory – dżemy, soki, marynaty czy nalewki. Dlatego drzewa i krzewy owocowe do ogrodu cieszą się tak dużą popularnością.

Zanim wybierzesz drzewka owocowe (sadzonki) konkretnych gatunków i odmian, zapoznaj się dokładnie z ich wymaganiami glebowymi. Kluczowe znaczenie ma też wybór miejsca. Drzewo będzie rozrastało się i owocowało przez długie lata – musisz przewidzieć jego przyszłe rozmiary i zapewnić mu odpowiednią przestrzeń do rozwoju.

Rodzime gatunki drzewek owocowych

Oferujemy sadzonki najpopularniejszych gatunków jabłoni, grusz, śliw, wiśni i czereśni. Mamy w sprzedaży również mrozoodporne brzoskwinie i morele, które dostarczą Ci pysznych owoców do bezpośredniego spożycia lub przygotowania przetworów.

Warto zainteresować się tradycyjnymi odmianami drzew, których owoce trudno spotkać w marketach. Wśród nieco zapomnianych, lecz mających liczne walory smakowe i użytkowe odmian jabłoni znajdują się m.in. szare i złote renety, papierówki, kosztele, krąselki czy malinówki. Stare odmiany grusz to przede wszystkim lukasówka, lipcówka i faworytka. Warto też sięgnąć po sadzonki śliwy renklody i węgierki, a także czereśni Buttnera czy kultowej odmiany wiśni, czyli szklanki polskiej.

Egzotyczne gatunki drzew z jadalnymi owocami uprawiane w Polsce

Odrobinę egzotyki wprowadzą do Twojego ogrodu figowce i kasztanowce jadalne. Cenne urozmaicenie menu oferują też pochodzące z Azji i Ameryki Północnej morwy białe i czarne. Ich owoce są wysoko cenione w medycynie alternatywnej. Wśród nietypowych roślin uprawianych w celach spożywczo-dekoracyjnych na uwagę zasługuje jarząb jadalny. Krzyżówka gorzkiej jarzębiny z aronią daje słodkie owoce, które nadają się na konfitury i susze, a także do produkcji domowego wina i nalewek.

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Jaka jest najlepsza pora roku na sadzenie drzewek owocowych? W poradach ogrodniczych równie często pojawia się wiosna, jak i jesień. Można przyjąć zasadę, że sadzonki delikatniejszych odmian, które mają słabo rozwinięty system korzeniowy, lepiej sadzić wiosną, aby dać im czas na aklimatyzację, wzmocnienie i wzrost. Wiosna jest dobrą porą na sadzenie moreli, śliw, brzoskwiń, wiśni i czereśni. Z kolei jesienią, od października do początków listopada, zaleca się sadzić grusze i jabłonie. Opisane zalecenia dotyczą głównie roślin z gołym korzeniem – drzewa owocowe w doniczkach można sadzić przez cały rok. Najważniejsze, aby wiosną poczekać na rozmarznięcie ziemi, a jesienią zdążyć przed mrozami.

Które gatunki drzew owocowych mogą rosnąć obok siebie?

Przykłady dobrego sąsiedztwa drzew owocowych to m.in. śliwy i jabłonie (nie konkurują ze sobą o wodę i składniki odżywcze); morwa i czereśnie; wiśnie, śliwy i czereśnie. Z kolei nie jest wskazane sadzenie obok siebie gruszy i jarzębin (na obu rozwija się bakteria powodująca zarazę ogniową), jabłoni i wiśni (to gatunki konkurujące) oraz jabłoni i kalin (uważane są za rozsadniki chorób). Nie należy lokować drzew owocowych (a także krzewów czy bylin) w sąsiedztwie orzecha włoskiego. W jego liściach i zielonych pędach znajduje się substancja hamująca wzrost roślin, w tym szczególnie drzew.

Obecnie nie posiadamy w sprzedaży produktu tej kategorii

Sprawdź produkty w kategorii nadrzędnej

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password