Kalina – sadzonki

Kaliny liczą ponad 150 gatunków. W Polsce w stanie dzikim występują dwie odmiany: kalina koralowa oraz hordowina. W naszym sklepie znajdziesz w dużym wyborze sadzonki kaliny z wielu popularnych gatunków, na czele z wieloma odmianami kaliny japońskiej, angielskiej i koreańskiej, a także kaliny wonnej i kaliny Davida. Krzewy, w zależności od gatunku, osiągają wysokość od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów.

Wymagania glebowe kalin są zróżnicowane. Na przykład kalina hordowina najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, przepuszczalnych i niezbyt wilgotnych. Natomiast kaliny koralowe wymagają podłoża lekko gliniastego, dobrze nawilżonego.

Jaką wartość mają owoce kaliny koralowej?

Kalina koralowa, jako jedyna wśród wszystkich uprawianych w Polsce gatunków, rodzi jadalne owoce. Podobnie jak inne krzewy owocowe do ogrodu dostarcza surowców na napary (kwiaty), ekstrakty (kora) oraz susze, soki, powidła i nalewki (owoce). Kalina zawiera flawonoidy, garbniki i triterpeny. Przetwory z kaliny koralowej zalecane są jako sposób zmniejszenia dyskomfortu w czasie menstruacji oraz do łagodzenia objawów menopauzy. Stosowane są także przy wspomaganiu leczenia reumatyzmu, żylaków i artretyzmu.

Aktywne filtry

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password