Pnącza na balkon

Jakie są optymalne pnącza na balkon? Przy wyborze uwzględniaj poziom nasłonecznienia, wielkość balkonu i stopień osłonięcia od wiatru. Przy wystawie południowej sprawdzą się rośliny światłolubne, np. powojnik, glicynia czy milin amerykański. W loggiach i osłoniętych tarasach można uprawiać nawet gatunki ciepłolubne, natomiast w miejscach, które są wystawione na powiewy wiatru, większe szanse na przetrwanie zimy będą miały pnącza mrozoodporne, np. wiciokrzew Browna czy hortensja pnąca.

Do uprawy w pojemnikach świetnie nadają się pnącza zimozielone. Od jesieni do wiosny zapewniają estetyczny wygląd balkonu. Warty polecenia jest winobluszcz, a także bluszcz pospolity.

Jak uprawiać pnącza na balkonach?

Uprawa pnączy na balkonie to spore wyzwanie. Niezbędne są stabilne podpory, które będą w stanie bezpiecznie podtrzymywać ekspansywne rośliny. Podstawowe znaczenie mają także odpowiednio duże pojemniki, zapewniające rozwój systemu korzeniowego. Kondycja pnączy w donicach zależy od precyzyjnego nawożenia i regularnego podlewania. W przypadku odmian wrażliwych na niskie temperatury w okresie zimowym konieczne jest ocieplanie donic i okrywanie pędów włókniną.

Aktywne filtry

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password