Berberys Thunberga
Berberys Thunberga to roślina ciernista, której atutem są kolorowe liście i owoce. Ma piękny, gęsty pokrój. Jest mrozoodporna i doskonale znosi zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie gleby. Cechy te sprawiły, że różne odmiany berberysu są chętnie wykorzystywane na obszarach zurbanizowanych – w parkach miejskich i w pasach zieleni przydrożnej. Liście Berberysu Thunberga są drobne, owalne i mają intensywnie zielony kolor. W okresie jesieni zmieniają barwę na czerwoną lub pomarańczową, co nadaje krzewowi wyjątkowego uroku.
Wiosną berberys Thunberga wytwarza drobne, żółte kwiaty, które później przekształcają się w czerwone owoce. Jasnoczerwone jagody utrzymują się na krzakach nawet do wiosny następnego roku. Krzewy zapewniają pożywienie i schronienie licznym gatunkom ptaków.
Lecznicze właściwości jagód berberysu
Jagody berberysu są jadalne dla ludzi, ale bardzo kwaśne i niezbyt smaczne. Zawierają dużą ilość witaminy C, co sprawiło, że przygotowane z ich udziałem wywary można stosować przy leczeniu przeziębień i chorób przebiegających z gorączką. Działają też przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Ponadto pozytywnie wpływają na trądzik i powstrzymują drobne krwawienia (np. z dziąseł).
Herbatki z jagód berberysu przyspieszają przemianę materii. Działają też lekko przeczyszczająco i moczopędnie. Dzięki temu zyskały popularność jako środek wspomagający odchudzanie, chętnie wybierany przez osoby na diecie. Nie zaleca się natomiast spożywania przetworów z berberysem przez kobiety w ciąży i małe dzieci, u których może dojść do nudności.
Ciernisty berberys na szpalery, żywopłoty i na rabaty
Berberys Thunberga efektownie prezentuje się jako soliter i w większych skupiskach. Ma bardzo gęsty, owalny, niemal kulisty pokrój. Dorasta do wysokości około 1,5-2 m i szerokości ponad metra. To wdzięczny w uprawie krzew owocowy na żywopłot. Ma efektowny wygląd – zarówno formowany, jak i pozostawiony bez nadmiernego cięcia w długich szpalerach. Tworzy trudne do sforsowania zarośla, które skutecznie chronią przed przypadkowym wtargnięciem zwierząt i ludzi.
Niższe odmiany nadają się do kompozycji rabatowych, w których możesz wykorzystać róże, tawuły, liliowce oraz krzewy ozdobne iglaste płożące i szczepione na pniu. Świetnie sprawdza się też przy obsadzaniu rabat oraz w niskich szpalerach wzdłuż ścieżek. Berberysy są chętnie wybierane jako rośliny balkonowe do uprawy w pojemnikach.
Berberysy lubią słońce i lekkie gleby
Berberys potrzebuje gleby średnio żyznej i łatwo przepuszczalnej. W przypadku dużej zawartości gliny w gruncie rodzimym, w miejscu sadzenia przekop dojrzały kompost, dodaj żwir i czarnoziem. Stanowisko dla berberysu powinno być słoneczne lub półcieniste. Im więcej słońca, tym liście berberysu mają więcej kolorów.
Berberys Thunberga możesz wyhodować z ukorzenionych świeżych pędów, a nawet z nasion. Jednak tylko sadzonki doniczkowe z pewnego źródła dają gwarancję czystości odmianowej (berberysy łatwo krzyżują się między sobą). Ponadto zapewniają łatwe ukorzenienie się i szybki wzrost rośliny.