Trawy ozdobne wysokie

Trawy ozdobne wysokie to gatunki osiągające wysokość powyżej 1 m. Najokazalej prezentują się w postaci kęp ulokowanych na trawnikach i wśród niskich bylin lub krzewinek. Doskonałym tłem dla gęstych skupisk wysokich traw są rabaty ściółkowane korą, barwionymi zrębkami drzewnymi lub wysypane drobnymi, białymi kamieniami.

Kępy wysokiej trawy pozwalają szybko zagospodarować nawet rozległe przestrzenie w parkach i dużych ogrodach leśnych o charakterze swobodnym (nieregularny układ, brak ostro zaznaczonych granic). Niektóre gatunki doskonale sprawdzają się jako trawy ozdobne w donicach. Do najpopularniejszych zalicza się proso rózgowate, trawę pampasową i miskant chiński.

W okresie wiosny i lata wysokie trawy przyciągają wzrok długimi, wąskimi liśćmi, które mają tendencję do malowniczego wyginania się i opadania. Szczyt dekoracyjności przypada na koniec lata lub wczesną jesień, gdy pojawiają się duże, pierzaste kwiatostany.

Jak uprawiać wysokie trawy?

Trawy, w tym również gatunki wysokie, należą do roślin o niewielkich wymaganiach glebowych i stanowiskowych. Najważniejszą kwestią jest dobre nasłonecznienie i ochrona przed porywistym wiatrem. Należy też unikać gleb ciężkich, mało przepuszczalnych i podmokłych. Zabiegi pielęgnacyjne przy trawach wysokich ograniczają się do wiosennego przycinania kęp.

Aktywne filtry

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password