Hortensja – sadzonki

Uroda hortensji fascynuje ogrodników od setek lat. W stanie naturalnym rosną w Japonii. Kochał się w nich cesarz Hideyoshi Toyotomi – wielki wódz i reformator polityczny, który w 1587 r. zakazał oficjalnie wywożenia pięknie kwitnących krzewów do innych krajów. Pierwsze sadzonki hortensji 200 lat później sprowadził do Europy szwedzki botanik Carl Peter Thunberg – ten sam, na którego cześć nazwano berberys Thunberga. Obecnie krzewy o imponujących różowych, niebieskich, fioletowych i białych kwiatach zdobią ogrody na całym świecie. Ich kolor jest bezpośrednio związany nie tylko z odmianą, lecz także z obecnością glinu (Al) w glebie: przy wysokiej zawartości pierwiastka kwiaty stają się błękitne, a przy niskiej różowe.

Dlaczego warto wybrać sadzonki hortensji bukietowej?

W naszym sklepie dostępne są sadzonki hortensji bukietowej (kwiaty na pędach jednorocznych) i ogrodowej (kwiaty na pędach dwuletnich). Pierwsza odmiana wyróżnia się kulistymi, zazwyczaj okazałymi kwiatostanami. Najlepiej rozwija się na glebach żyznych, próchnicznych i przepuszczalnych – źle rośnie na ciężkich i gliniastych. Pąki kwiatowe pojawiają się pod koniec lata, a rozkwitają w następnym roku. Częstą przyczyną braku kwitnienia jest przemarzanie pędów. Dlatego warto stosować osłony z agrowłókniny.

Początkującym ogrodnikom polecamy odmianę bukietową, która ma stożkowate kwiatostany i jest znacznie łatwiejsza w uprawie. Wykazuje większą odporność na mróz, nie wymaga osłaniania na zimę. Kwitnie na pędach jednorocznych, dlatego cięcie przeprowadź wczesną wiosną. Młode rośliny należy skrócić tuż nad ziemią, natomiast starsze nad 4-5 pąkiem.

Hortensja pnąca i drzewiasta

Interesującą odmianą jest hortensja pnąca, która na odpowiednich podporach może osiągnąć nawet ponad 20 m długości. Wymaga gleb żyznych i stale wilgotnego podłoża. Jest odporna na mróz i nie wymaga okrywania. Wybierz ją, jeżeli interesują Cię pnącza do cienia: lubi stanowiska półcieniste i cieniste. Dlatego doskonale nadaje się do sadzenia przy zachodnich ścianach budynków i parkanów oraz w załomach elewacji. Możesz ją też wykorzystać w roli rośliny okrywowej: tworzy gęsty, zielony dywan, na którym pojawia się mnóstwo kwiatów w okresie od maja do lipca. Na taki efekt możesz liczyć dopiero po kilku latach od posadzenia pnącza.

Z kolei hortensja drzewiasta (inaczej nazywana krzewiastą) osiąga nawet 2 m wysokości. To najwyższy z uprawianych w Polsce krzewów z rodziny hortensjowatych. Ma owalne, jajowate lub eliptyczne liście w kolorze jasnozielonym, które zachowują niezmieniona barwę aż do opadnięcia jesienią. W okresie od czerwca do września na końcach jednorocznych pędów rozwijają się początkowo zielone, a następnie białe lub różowe kwiatostany. Imponującej wielkości baldachogrona są złożone z setek niewielkich, gęsto ułożonych kwiatów. Hortensja drzewiasta najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach półcienistych. Dlatego dobrym stanowiskiem jest sąsiedztwo wysokich drzew, które zapewniają lekkie zacienienie, a jednocześnie nie odcinają całkowicie dostępu do słońca.

Jak nawozić hortensje?

Do nawożenia hortensji nadają się nawozy naturalne i syntetyczne. Możesz użyć obornika, dobrze przefermentowanego kompostu lub wieloskładnikowego nawozu mineralnego. Jednak najwygodniejszym i najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie specjalistycznych nawozów przygotowanych do zasilania hortensji. Nawożenie powinno być regularne od wiosny do końca lipca. Potem należy zaprzestać dostarczania składników odżywczych, aby ułatwić roślinie przejście w stan zimowego spoczynku.

Aktywne filtry

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password