Krzewy ozdobne liściaste

Krzewy ozdobne liściaste są jednymi z najbardziej uniwersalnych roślin ogrodowych. Ich największą zaletą są różnokolorowe liście o bardzo zróżnicowanych formach. Wiele gatunków wytwarza imponujące w formie i bardzo obfite kwiatostany. Warto też pamiętać o interesującej grupie ozdobnych roślin liściastych, które łączą walory estetyczne z użytkowymi – to krzewy owocowe do ogrodu. Dostarczają one pokarmu ptakom, a owoce wybranych gatunków są także cennym uzupełnieniem diety ludzi.

Krzewy ozdobne liściaste kwitnące

Wielką popularnością wśród posiadaczy ogrodów cieszą się krzewy ozdobne liściaste kwitnące. Berberys, krzewuszki, kalina i pięciorniki, a także hortensje, budleje, ogniki i forsycje to rośliny, dzięki którym wprowadzisz do swojego ogrodu feerię barw. Ich zaletą jest długi okres kwitnienia. Ponadto intensywnie rosną, co pozwala je łatwo formować poprzez odpowiednie przycinanie. Ich rolą jest też osłanianie od wiatru i słońca niższych roślin. Tworzą efektowne kompozycje ogrodowe, których elementem są zazwyczaj wieloletnie trawy ozdobne i rośliny okrywowe. Doskonale prezentują się na rabatach wysypanych żwirem, tłuczniem kamiennym, a także zrębkami drzewnymi lub korą.

Krzewy ozdobne na żywopłot

Wartą uwagi grupą roślin są krzewy ozdobne na żywopłot, takie jak berberysy, pięciorniki, bukszpany i graby. Pełnią funkcję ochronną (osłaniają od wiatru, stanowią naturalne ogrodzenie działki, zapewniają poczucie prywatności) i dekoracyjną (przyciągają wzrok urodą liści, a często także kwiatów). Liczne ozdobne krzewy owocowe na żywopłot są ważnym elementem działkowego ekosystemu: zapewniają ptakom pożywienie i warunki do zakładania gniazd.

Aktywne filtry

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password