Trujące rośliny, na które trzeba uważać mając w domu kota

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 267
Trujące rośliny, na które trzeba uważać mając w domu kota

Właściciele zwierząt domowych powinni szczególną uwagę zwrócić na dobór roślin doniczkowych na ich parapety. Niektóre z nich dla naszych milusińskich mogą być niebezpieczne. W przypadku kotów jest to o tyle niebezpieczna sytuacja, że kot sam nie potrafi rozpoznać niebezpiecznych dla niego roślin. Jakie rośliny nie powinny być w pomieszczeniach, w których na co dzień żyje mruczek?

Dlaczego rośliny są niebezpieczne dla kotów?

Koty to indywidualiści, dlatego ciężko od nich wymagać posłuszeństwa i grzeczności. Nawyk polowania, skubania, niepohamowana wręcz chęć do psot i zabaw sprawia, że niekiedy rośliny doniczkowe służą kociakom do zabawy. Obrywają z nich liście, część z nich zjadają. W momencie gdyby sytuacja dotyczyła roślin dla nich trujących, taka zabawa mogłaby się skończyć tragicznie. Bezpieczne są azalia, kliwia i oleander oraz zioła takie jak bazylia, oregano czy tymianek. Bez obaw można hodować juki, paprocie, palmy storczyki, czy też fiołki afrykańskie.

Które rośliny są toksyczne dla kotów?

Jednym z często bagatelizowanym kwiatów jest aloes, który dla nas jest źródłem zdrowia, cenionym lekarstwem a dla kociaka niestety może stać się przyczyną poważnej biegunki lub silnych wymiotów. Spożycie większej jego dawki może się skończyć wystąpieniem drgawek senności, trudnościami w poruszaniu, a nawet problemami oddechowymi, które mogą zagrażać jego życiu. Do niebezpiecznych kwiatów doniczkowych zalicza się monstery, fikusy, zamiokulkas, a także prosty w uprawie skrzydłokwiat i pięknie kwitnący cyklamen. Ich zjedzenie będzie skutkowało wystąpieniem ślinotoku, utrudnieniu w połykaniu i oddychaniu oraz wymiotami podbarwionymi krwią czy biegunką. Poważne zatrucie może się skończyć niewydolnością nerek i śmiercią.

Równie niebezpieczne są draceny, difenbachie i szeflery. Powodują one silne reakcje alergiczne, a po zjedzeniu, zawarte w nich szczawiany negatywnie wpływają na układ moczowy kota i mogą uszkodzić nerki.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password