Trujące rośliny, na które trzeba uważać mając w domu kota

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 3844
Trujące rośliny, na które trzeba uważać mając w domu kota

Masz w domu mruczka? Zwróć uwagę na rośliny doniczkowe toksyczne dla kotów. Niektóre z nich mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia Twojego futrzaka. Pamiętaj, że kot nie potrafi rozpoznać szkodliwych dla siebie roślin. Jakie gatunki nie powinny znajdować się w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywa Twój pupil?

Dlaczego rośliny są niebezpieczne dla kotów?

Koty to indywidualiści. Dlatego ciężko od nich wymagać posłuszeństwa i karności. Nawyk polowania, skubania, niepohamowana wręcz chęć do psot sprawia, że niekiedy rośliny doniczkowe służą kociakom jako zabawki. Obrywają z nich liście, część z nich zjadają. Gdy obiektem kociego zainteresowania stają się takie zioła jak bazylia, oregano czy tymianek, nie musisz obawiać się o zdrowie pupila. Równie nieszkodliwe są juki, paprocie, palmy storczyki, a także fiołki afrykańskie. W momencie, gdyby sytuacja dotyczyła roślin trujących dla kotów, taka zabawa mogłaby się skończyć tragicznie.

Które rośliny są toksyczne dla kotów?

Szczególnie niebezpieczne dla kotów są azalia, kliwia i oleander. Poważne zagrożenie stanowi też aloes. Jego sok jest dla ludzi cenionym lekarstwem. Natomiast dla kociaka zjedzenie nawet niewielkiej części rośliny może stać się przyczyną poważnej biegunki lub silnych wymiotów. Spożycie większej jego dawki może się skończyć wystąpieniem drgawek senności, trudnościami w poruszaniu, a nawet problemami oddechowymi, które mogą zagrażać jego życiu. Równie niebezpieczne są draceny, difenbachie i szeflery. Powodują one silne reakcje alergiczne, a po zjedzeniu, zawarte w nich szczawiany negatywnie wpływają na układ moczowy kota i mogą uszkodzić nerki.

Do niebezpiecznych dla zwierząt domowych kwiatów doniczkowych zalicza się monstery, fikusy, zamiokulkas, a także prosty w uprawie skrzydłokwiat i pięknie kwitnący cyklamen. Ich zjedzenie będzie skutkowało wystąpieniem ślinotoku, utrudnieniu w połykaniu i oddychaniu, biegunką oraz wymiotami podbarwionymi krwią. Poważne zatrucie może się skończyć niewydolnością nerek i śmiercią.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password