Z jakich roślin stworzyć piękny żywopłot?

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 618
Z jakich roślin stworzyć piękny żywopłot?

Żywopłot to nie tylko praktyczne rozwiązanie, które pozwala na odgrodzenie się od sąsiadów czy ulicy, ale także doskonały sposób na urozmaicenie ogrodu i wprowadzenie do niego żywych barw. Wybierając krzewy ozdobne na żywopłot, warto zwrócić uwagę na ich wygląd, szybkość wzrostu oraz odporność na warunki atmosferyczne. Na blogu przedstawiamy kilka propozycji roślin, z których można stworzyć piękny i funkcjonalny żywopłot.

Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna to doskonały wybór dla osób pragnących stworzyć żywopłot o niezwykłym wyglądzie. Ta roślina, pochodząca z rodziny różowatych, charakteryzuje się atrakcyjnym pokrojem oraz pięknymi, ciemnozielonymi liśćmi, które przypominają kształtem liście kaliny. Jednym z głównych atutów pęcherznicy kalinolistnej jest jej szybki wzrost, dzięki któremu w krótkim czasie można uzyskać gęsty i wysoki żywopłot. Roślina ta dobrze znosi przycinanie, co pozwala na utrzymanie estetycznego wyglądu ogrodzenia przez cały rok.

Pęcherznica kalinolistna jest też rośliną odporną na różne warunki atmosferyczne, co sprawia, że świetnie sprawdzi się jako żywopłot w różnorodnych regionach kraju. Warto dodać, że pęcherznica kalinolistna jest rośliną mrozoodporną, co czyni ją idealnym wyborem dla ogrodów znajdujących się w chłodniejszych strefach klimatycznych.

Berberys Thunberga

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) to kolejny rodzaj krzewów ozdobnych na żywopłot. Roślina ta posiada ciernie, co sprawia, że stanowi skuteczną barierę dla nieproszonych gości. Berberys Thunberga występuje w wielu odmianach, różniących się kolorem liści - od żółtych, przez zielone, aż po czerwone. Kwitnie na żółto w maju i czerwcu, a jesienią jego liście przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor.

Tawuła van Houtte'a

Tawuła van Houtte'a (Spiraea x vanhouttei) to krzew ozdobny o pięknych, białych kwiatostanach, które pojawiają się w maju i czerwcu. Roślina ta nie tylko świetnie prezentuje się jako żywopłot, ale także przyciąga pszczoły i motyle. Tawuła van Houtte'a jest łatwa w uprawie i odporna na mróz oraz na choroby.

Cis pospolity

Cis pospolity (Taxus baccata) to wiecznie zielony krzew, który doskonale sprawdzi się jako żywopłot. Roślina ta charakteryzuje się ciemnozielonymi igłami oraz czerwonymi owocami, które dodają ogrodowi koloru. Cis pospolity jest odporny na mróz i dobrze znosi przycinanie, co pozwala na formowanie go według własnych upodobań.

Jałowiec chiński

Jałowiec chiński (Juniperus chinensis) to kolejna propozycja dla osób szukających roślin do żywopłotu. Krzew ten występuje w wielu odmianach, różniących się wysokością oraz kształtem. Jałowiec chiński jest rośliną wiecznie zieloną, dzięki czemu żywopłot utworzony z jego udziałem będzie prezentował się efektownie przez cały rok. Roślina ta jest odporna na mróz oraz suszę.

Wspomniane krzewy ozdobne na żywopłot to tylko kilka z wielu propozycji, które warto rozważyć podczas planowania ogrodu. Wybierając odpowiednie rośliny, warto zwrócić uwagę na warunki panujące w danym miejscu oraz na własne preferencje estetyczne. Dobrze dobrany żywopłot nie tylko będzie pełnił funkcję praktyczną, ale także przyczyni się do stworzenia pięknej i harmonijnej kompozycji ogrodowej.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password