Jak sadzić i pielęgnować trawy ozdobne?

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 280
Jak sadzić i pielęgnować trawy ozdobne?

Trawy ozdobne do ogrodu to nie tylko piękny dodatek, ale również łatwy sposób na urozmaicenie przestrzeni przydomowej. Dowiedz się, jak właściwie je sadzić i pielęgnować, by cieszyć się ich urokliwym wyglądem przez cały sezon.

Wybór odpowiednich gatunków traw ozdobnych

Decydując się na trawy ozdobne, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy wybrać gatunki, które będą odpowiednie dla warunków panujących w naszym ogrodzie. Niektóre trawy preferują stanowiska słoneczne, inne natomiast dobrze rosną w półcieniu. Ponadto warto zwrócić uwagę na wymagania glebowe oraz odporność na choroby i szkodniki.

Najpopularniejsze gatunki traw ozdobnych do ogrodu to m.in. kostrzewa sina (należąca do gatunków niskich), proso rózgowate, trawa pampasowa i miskant chiński (trawy ozdobne wysokie).

Przygotowanie gleby do sadzenia traw ozdobnych

Przed przystąpieniem do sadzenia traw ozdobnych, należy odpowiednio przygotować glebę. Warto wykonać analizę gleby, aby sprawdzić jej pH oraz zawartość składników pokarmowych. Trawy ozdobne zazwyczaj preferują gleby żyzne, próchnicze i przepuszczalne. W przypadku gleb ciężkich, warto dodać piasek lub torf, aby poprawić ich strukturę.

Następnie należy oczyścić teren z kamieni, korzeni oraz chwastów. Glebę należy dobrze przekopać, a następnie nawieźć kompostem lub obornikiem. Po przygotowaniu podłoża można przejść do sadzenia traw ozdobnych.

Sadzenie traw ozdobnych

Trawy ozdobne można sadzić wiosną, latem lub jesienią. Ważne, aby dostosować podlewanie do potrzeb roślin. Przed posadzeniem warto zanurzyć korzenie roślin w wodzie na około 30 minut, aby je odpowiednio nawodnić. Następnie należy wykopać dziurę o głębokości i szerokości nieco większej niż bryła korzeniowa sadzonki.

Roślinę umieszcza się w wykopanym dole, a następnie przysypuje ziemią, starając się nie uszkodzić korzeni. Ważne jest również, aby nie zagłębiać rośliny zbyt głęboko – korona korzeniowa powinna być na poziomie gruntu. Po posadzeniu traw ozdobnych, należy obficie je podlać.

Pielęgnacja traw ozdobnych

Trawy ozdobne do ogrodu nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych czynnościach, które pozwolą cieszyć się pięknem tych roślin przez cały sezon. Przede wszystkim należy regularnie podlewać trawy, zwłaszcza w okresie suszy. Warto również stosować nawozy wieloskładnikowe, aby dostarczyć roślinom niezbędnych składników pokarmowych.

Ważnym elementem pielęgnacji traw ozdobnych jest również przycinanie. Zaleca się przycinać całą trawę wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji (dotyczy to jednak gatunków nie zimozielonych). Pozostałe gatunki traw przycina się według potrzeb.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Trawy ozdobne są stosunkowo odporne na choroby i szkodniki. Niemniej, warto monitorować stan roślin i reagować na ewentualne objawy infekcji. W przypadku wystąpienia chorób grzybowych można zastosować fungicydy, natomiast w przypadku ataku szkodników – odpowiednie środki owadobójcze.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password