Jakie drzewka ozdobne wybrać do ogrodu?

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 810
Jakie drzewka ozdobne wybrać do ogrodu?

Drzewa i krzewy ozdobne oferowane są w ogromnym wyborze gatunków i odmian. Które będą najlepsze do Twojego ogrodu? Duże znaczenie ma też styl ogrodu i Twoje upodobania estetyczne. Jednak bardzo wiele zależy od tego, jaką powierzchnią dysponujesz. W artykule prezentujemy ogólne zasady doboru roślin do małych i dużych ogrodów.

Jak wybrać rośliny ozdobne do małego ogrodu?

Ogród jest kompozycją, która zmienia się w czasie. Drzewa i krzewy ozdobne rozrastają się – starają się objąć większą powierzchnię gruntu, są coraz wyższe i rozszerzają korony. Dlatego do małego ogrodu należy wybierać gatunki mało ekspansywne, które charakteryzują się niewielkimi rocznymi przyrostami. Nie należy też sadzić dużych drzew, które będą zabierały miejsce, składniki odżywcze i światło mniejszym roślinom.

Dobrym wyborem będą odmiany karłowate, w tym krzewy i drzewka owocowe. Z iglaków warto posadzić żywotniki i jałowce. Pięknie skomponują się też cyprysiki. Ich przyrosty są dopasowane do niewielkich powierzchni. Na przykład cyprysik Sungold po 10 latach osiąga do 50 cm wysokości i nie więcej niż 70 cm szerokości.

W niewielkich ogródkach doskonale sprawdzą się też krzewy ozdobne na pniu: zajmują niewielką powierzchnię, a ich wzrost można łatwo kontrolować. Inne polecane gatunki to bukszpan, irga, pięciorniki. Trafnym wyborem są też berberysy i hortensje.

Gatunki ozdobne do dużego ogrodu

Duży ogród zapewnia znaczną swobodę w doborze roślin. Możesz wykorzystać wszystkie gatunki proponowane do małych ogrodów i uzupełnić je roślinami o większych gabarytach. Na solitery nadają się m.in. dęby, jodły, orzechy, kasztanowce czy świerki. 

Wśród dużych krzewów polecanym wyborem są lilaki. Na przykład lilak pospolity często osiąga wysokość ponad 5 m i szybko rozrasta się przez rozłogi. Może stworzyć malownicze zarośla, które pokrywają się pięknymi wiechami pachnących kwiatów. Inne warte rozważenia propozycje to bez czarny, dereń lub forsycja.

Jeżeli potrzebujesz fachowego doboru roślin do Twojego ogrodu, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu!

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password