Sztuka kształtowania miniaturowych drzewek dla każdego

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 354
Sztuka kształtowania miniaturowych drzewek dla każdego

Wyhodowanie i pielęgnowanie własnego drzewka bonsai to prawdziwa sztuka. Może stanowić interesujące uzupełnienie domowej kolekcji roślin, ale wymaga dużej wiedzy i odpowiednich przygotowań. Nieostrożny krok lub źle wykonane cięcie może przyczynić się do utraty rośliny. Jednak właściwe uformowane drzewko zachwyci każdego miłośnika natury.

Drzewka bonsai to sposób na dekorację ogrodu i domu oraz ciekawe hobby. Jednak, aby cieszyć się dłużej takim drzewkiem, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim roślinę na bonsai powinniśmy kupić w sprawdzonym centrum ogrodniczym. Mamy wtedy pewność, że jest ona zadbana i nie umrze tuż po przyniesieniu jej do domu. Należy mieć świadomość, że wstępnie przygotowane rośliny są zazwyczaj nieco droższe niż te w supermarketach, ale dadzą nam o wiele więcej radości.

Początki: wybór rośliny

Najważniejsza decyzja dotyczy tego, jaką roślinę wybierzemy do ukształtowania na drzewko bonsai. Musimy uwzględnić przede wszystkim miejsce, gdzie będzie ona stała. Część roślin nadaje się do uprawy na zewnątrz: w ogrodach, na tarasach i balkonach i nie wymagają przenoszenia do mieszkania. Dzięki temu zapewniamy im odpowiednią ilość światła, możemy obserwować zmiany kolorów liści i wykorzystujemy je, jako naturalną ozdobę. Początkujące osoby powinny wybierać gatunki łatwe w pielęgnacji, które podatne są na kształtowanie i odporne są na szkodniki. Warto zacząć od sosny zwyczajnej, która ma niewielkie wymagania, jeśli chodzi o glebę i jest odporna na przesuszenie, ponieważ może stać nawet na dużym słońcu. Jest odporna na choroby, więc nie musimy martwić się, że nie poradzimy sobie z jej pielęgnacją. Grab koreański zadowoli miłośników liściastych roślin. Dobrze reaguje na cięcie i jest dość łatwy w pielęgnacji. Decydując się na kształtowanie bonsai w domu, musimy mieć świadomość, że i tak wymagają one dostępu do światła. Dzięki temu otrzymamy rośliny o niewielkich liściach, które wyglądają wyjątkowo estetycznie. Początkujących zachwyci z pewnością fikus benjamin, który bardzo dobrze radzi sobie z dostosowaniem do panujących we wnętrzach warunków. Poradzi sobie ze słabszym oświetleniem, szybko dostrzeżemy przyrosty i łatwo ukształtujemy drzewko za pomocą cięcia. W domu można również uprawiać gardenię, jaśmin czy wiąz drobnolistny, które pięknie ozdobią nasze parapety.

Wybór narzędzi i właściwe cięcie

Razem z rośliną powinniśmy również zakupić odpowiednie narzędzia i akcesoria do pielęgnacji i kształtowania drzewek bonsai. Przede wszystkim warto zainwestować w dobre kleszcze do cięcia gałązek i konarów. Ważne, aby wszystkie używane narzędzia były ostre, aby nie wyrządzić szkody a jedynie szybko i sprawnie usunąć zbędne elementy. Przydadzą się również nożyczki, kleszcze do drutu i drut aluminiowy, szczypce, dobrane do rośliny podłoże, ozdobna doniczka oraz elementy dekoracyjne jak np. kamienie czy kora. Kształtowanie drzewek bonsai wymaga między innymi:

  • cięcia pielęgnacyjnego, które pozwala kontrolować wzrost roślin i przyrost nowych liści i pąków- wykonuje się je regularnie przez cały okres wzrostu rośliny;
  • cięcia formującego, które polega na usuwaniu większych elementów i nadawaniu ostatecznego kształtu drzewkom- najlepiej wykonywać je poza okresem wegetacyjnym;
  • drutowania gałęzi- nadaje im odpowiedni kształt;
  • defoliacji- czyli usuwania ręczne zbędnych liści.

Wraz z poznawaniem nowych technik kształtowania roślin, możemy uzyskać naprawdę oryginalne drzewka bonsai. Należy jednak pamiętać, że jest to dość czasochłonny proces, który wymaga od nas dokładności, precyzji i cierpliwości. Jak każdy rodzaj sztuki.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password