Jakie nasiona traw będą najlepsze na trawnik?

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 486
Jakie nasiona traw będą najlepsze na trawnik?

Nie ma jednego gatunku trawy, która zapewni optymalny wzrost, gęstość, dobrą kondycję i piękną zieloną barwę murawy. Dobry materiał siewny jest starannie skomponowaną mieszanką wielu traw. Piszemy, które gatunki nadają się do zakładania trawników.

Czy trawy pastewne i ozdobne nadają się na trawnik?

Wybór gatunku trawy na trawnik jest uzależnione od warunków miejscowych i przeznaczenia trawnika. Idealna murawa nie powstanie z użyciem traw pastewnych, które nadają się do produkcji paszy dla zwierząt. Można je zastosować na łąkach, przeznaczonych do koszenia 2-3 razy w roku. Do zakładania trawników nie nadają się też trawy ozdobne do ogrodu. Mają one wyjątkowe walory dekoracyjne, lecz nie pozwolą uzyskać gęstego, zielonego dywanu. Natomiast możesz je wykorzystać przy tworzeniu dekoracyjnych wysp i szpalerów na trawniku. Wysokie odmiany doskonale prezentują się też jako solitery.

Najpopularniejsze gatunki traw do zakładania trawników

Wybór odpowiednich nasion trawy zależy od kilku czynników: nasłonecznienia, rodzaju gleby, preferencji dotyczących wyglądu i sposobu użytkowania trawnika. W polskim klimacie dominują mieszanki traw odpornych na suszę i niskie temperatury:

  • kostrzewa trzcinowa – nie wymaga intensywnego podlewania, jest mało wymagająca glebowo;
  • życica trwała – przeznaczona do miejsc półcienistych, dobrze znosi intensywne użytkowanie;
  • życica wielokwiatowa – ma wysokie parametry użytkowe i estetyczne,
  • wyczyniec łąkowy – rośnie szybko, jest odporny na deptanie, nie wymarza.

Oferujemy zakładanie trawników i projektowanie ogrodów (Śląsk) oraz fachowe doradztwo wszystkim klientów naszego Centrum Ogrodniczego. Nie musisz znać konkretnych gatunków traw – wystarczy, że skorzystasz z naszego doświadczenia i wsparcia. Zapraszamy do kontaktu!

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password