Gdzie posadzić agrest i jak o niego dbać? - Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski Antoni Żurek

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 360
Gdzie posadzić agrest i jak o niego dbać? - Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski Antoni Żurek

Projektowanie ogrodów nie jest łatwym zadaniem. Oprócz kwestii estetycznych ważne jest też rozplanowanie, gdzie posadzić poszczególne rośliny. Co więcej, wiele z nich ma szczególne wymagania, na przykład dotyczących gleby. Jedną z takich roślin jest agrest. Z uwagi na to, że jest smaczny i można go spożywać bezpośrednio, a także robić z niego przetwory, jest chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Gdzie należy go posadzić i w jaki sposób o niego dbać?

Sadzenie agrestu

Sadzenie krzewów agrestu powinno odbywać się jesienią. Warto to zrobić między końcówką września a początkiem listopada. W szkółce posadzone zostały płytko, natomiast w ogrodzie należy je posadzić o około 5-7 centymetrów głębiej. Ziemię natomiast trzeba starannie udeptać. Co ważne, krzewy powinny rosnąć w rzędach. Ich rozstaw zależy od tego, jaką mają formę. Dlatego formy krzaczaste powinno się sadzić w rozstawie 1,5 m ×  2,0 m, a formy pienne 1,5 m ×  1,5 m. Warto zastosować się do tej zasady, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie pielęgnować i zbierać owoce. Dobrym pomysłem okazuje się także sadzenie obok siebie różnych odmian agrestu. Dzięki temu efektywność zapylania będzie większa, więc plony również.

Pielęgnacja

Podczas pielęgnacji agrestu należy pamiętać o kilku kwestiach. Pierwszą z nich jest ściółkowanie, do którego warto użyć agrotkaniny, agrowłókniny lub kory sosnowej. Do podlewania agrestu można użyć wody deszczowej, a o tej czynności należy pamiętać przede wszystkim w czasie owocowania, ponieważ z uwagi na korzenie, które znajdują się płytko pod ziemią, agrest jest wrażliwy na niedobór wody. W kwestii nawożenia mamy dowolność. Można do tego używać obornika, kompostu czy nawozów roślinnych. Ostatnią kwestią jest odchwaszczanie, które jest szczególnie ważne, jeśli gleba nie jest ściółkowana. Z uwagi na płytko osadzone korzenie krzewu, należy zachować szczególną ostrożność. Najrozsądniejszym wyjściem będzie wyrywanie ich ręcznie. Zachowując te wszystkie zasady pielęgnacji, z pewnością będziecie Państwo mogli cieszyć się plonami przez wiele sezonów.

Zakładanie ogrodu nie jest prostym zadaniem. Dlatego warto je powierzyć profesjonalistom. W naszym centrum ogrodniczym mamy wieloletnie doświadczenie w pielęgnacji roślin. Projektowanie ogrodów nie stanowi dla nas problemu. Oprócz tego w naszym sklepie ogrodniczym możecie Państwo znaleźć rośliny, ziemię i akcesoria. Nasze centrum znajduje się w Świerklańcu w pobliżu Tarnowskich Gór, ale zapraszamy klientów z całego Śląska i nie tylko.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password