10 pytań o bluszcz pospolity

Bluszcz dziki (pospolity, leśny) to jedna z najpopularniejszych roślin pnących w polskich ogrodach i parkach. Występuje też powszechnie w stanie dzikim w lasach. Pomimo swego rozpowszechnienia, jest niezwykle interesującą rośliną, która warto mieć w swoim ogrodzie.
Dziki bluszcz w 10 pytaniach i odpowiedziach
Przygotowaliśmy zestaw pytań i odpowiedzi, które pozwolą Ci lepiej wymagania i zalety bluszczu pospolitego.
Czy bluszcz jest długowieczny? Bluszcze należą do roślin długowiecznych. Odmiana pospolita może przetrwać nawet kilkaset lat. Średni czas życia to 200-250 lat. Jednak znane są egzemplarze znacznie starsze, których wiek szacowany jest na 700 lat.
- Jak szybko rośnie bluszcz? Bluszcz pospolity ma bardzo duże przyrosty – nawet do 1 m rocznie. Jego pędy dorastają do długości 30 m.
- Czy bluszcze wymagają przycinania? Warto przyciąć bluszcz pospolity (sadzonki) od razu po umieszczeniu w glebie. Dzięki temu rozkrzewi się i zagęści. Potem pnącze nie wymaga przycinania.
- Kiedy bluszcz zrzuca liście? Bluszcz dziki jest rośliną wiecznie zieloną. Zrzucanie i przebarwienie liści jest sygnałem, że roślina choruje.
- Czy bluszcze są trujące? Pnącze zawiera związki toksyczne, lecz nie stwarza zagrożenia w bezpośrednim kontakcie, lecz tylko w przypadku spożycia owoców lub liści.
- Czy bluszcz kwitnie? Tak, ale po raz pierwszy dopiero w 8-10 roku życia.
- Czy bluszcz pospolity rośnie w doniczce? Uprawa doniczkowa – w pomieszczeniach i na balkonach – udaje się bardzo dobrze.
- Czy pnącze niszczy drzewo, po którym się pnie? Korzenie przybyszowe, którymi bluszcz wczepia się w korę, nie pobierają wody z drzewa i nie utrudniają jego wzrostu.
- Czy bluszcz lubi słońce? Bluszcze preferują stanowiska cieniste i półcieniste. Jednak kwitną tylko na tych pędach, które są wystawione na działanie słońca.
- Dlaczego bluszcz schnie? Przyczyną może być zarówno przesuszenie bryły korzeniowej, jak i nadmierne podlewanie.