10 pytań o bluszcz pospolity

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 865
10 pytań o bluszcz pospolity

Bluszcz dziki (pospolity, leśny) to jedna z najpopularniejszych roślin pnących w polskich ogrodach i parkach. Występuje też powszechnie w stanie dzikim w lasach. Pomimo swego rozpowszechnienia, jest niezwykle interesującą rośliną, która warto mieć w swoim ogrodzie. 

Dziki bluszcz w 10 pytaniach i odpowiedziach

Przygotowaliśmy zestaw pytań i odpowiedzi, które pozwolą Ci lepiej wymagania i zalety bluszczu pospolitego.

Czy bluszcz jest długowieczny? Bluszcze należą do roślin długowiecznych. Odmiana pospolita może przetrwać nawet kilkaset lat. Średni czas życia to 200-250 lat. Jednak znane są egzemplarze znacznie starsze, których wiek szacowany jest na 700 lat.

  1. Jak szybko rośnie bluszcz? Bluszcz pospolity ma bardzo duże przyrosty – nawet do 1 m rocznie. Jego pędy dorastają do długości 30 m. 
  2. Czy bluszcze wymagają przycinania? Warto przyciąć bluszcz pospolity (sadzonki) od razu po umieszczeniu w glebie. Dzięki temu rozkrzewi się i zagęści. Potem pnącze nie wymaga przycinania. 
  3. Kiedy bluszcz zrzuca liście? Bluszcz dziki jest rośliną wiecznie zieloną. Zrzucanie i przebarwienie liści jest sygnałem, że roślina choruje.
  4. Czy bluszcze są trujące? Pnącze zawiera związki toksyczne, lecz nie stwarza zagrożenia w bezpośrednim kontakcie, lecz tylko w przypadku spożycia owoców lub liści.
  5. Czy bluszcz kwitnie? Tak, ale po raz pierwszy dopiero w 8-10 roku życia.
  6. Czy bluszcz pospolity rośnie w doniczce? Uprawa doniczkowa – w pomieszczeniach i na balkonach – udaje się bardzo dobrze.
  7. Czy pnącze niszczy drzewo, po którym się pnie? Korzenie przybyszowe, którymi bluszcz wczepia się w korę, nie pobierają wody z drzewa i nie utrudniają jego wzrostu.
  8. Czy bluszcz lubi słońce? Bluszcze preferują stanowiska cieniste i półcieniste. Jednak kwitną tylko na tych pędach, które są wystawione na działanie słońca. 
  9. Dlaczego bluszcz schnie? Przyczyną może być zarówno przesuszenie bryły korzeniowej, jak i nadmierne podlewanie.
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password