Dowiedz się, jak prawidłowo sadzić i pielęgnować lilie wodne

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 1455
Dowiedz się, jak prawidłowo sadzić i pielęgnować lilie wodne

Lilie wodne to czarujące i efektowne kwiaty, które nadają oczku wodnemu wyjątkowego uroku. Dowiedz się, jak właściwie je pielęgnować.

Co warto wiedzieć o liliach wodnych

Choć zwyczajowo nazywamy je liliami wodnymi lub nenufarami, właściwa nazwa tych pięknych kwiatów to grzybienie (Nymphaea L.). Rośliny te występują w licznych odmianach różniących się między sobą m.in. wyglądem – kwiaty lilii mogą być białe, różowe, czerwone, żółte, pomarańczowe, a nawet fioletowe. Oprócz tego dzielą się również pod względem rozmiarów – jeżeli więc chcemy je hodować, powinniśmy dobrać odmiany, które będą dostosowane do wielkości zbiornika wodnego w naszym ogrodzie. Dokonując wyboru, pamiętajmy, że grzybienie powinny zajmować co najwyżej jedną trzecią powierzchni wody.

Warto wiedzieć, że tzw. odmiany karłowe mogą być uprawiane nawet w miskach czy doniczkach napełnionych wodą – nie musimy więc rezygnować z oczka wodnego, jeżeli nie posiadamy ogrodu.

Lilia wodna wymaga ciepłych, nasłonecznionych stanowisk. Może nie zakwitnąć, jeżeli będzie skryta w cieniu lub jeżeli temperatura będzie utrzymywać się poniżej 18 stopni. Dlatego oczko wodne nie powinno być osłonięte np. przez okoliczne drzewa – warto również dopilnować, by było stosunkowo płytkie, tak, by woda szybko nagrzewała się w słoneczne dni. Jednocześnie należy przy tym pamiętać, że każda odmiana tych pięknych kwiatów ma swoje własne potrzeby – zanim więc ustalimy ostateczne wymiary oczka wodnego, sprawdźmy opis i wymagania interesujących nas roślin.

Uprawa lilii wodnych

Nenufary mogą być sadzone w ażurowych koszach wypełnionych podłożem dla roślin wodnych zabezpieczonym przez materiał przepuszczający wodę. Pamiętajmy przy tym, że nie należy ich nawozić w tradycyjny sposób – nawóz rozpuści się w wodzie, co może doprowadzić do pojawienia się glonów. Dlatego powinniśmy stosować wyłącznie nawozy wolnodziałające, które trzeba umieścić blisko korzeni już w momencie sadzenia. Lepiej też nie sadzić lilii wodnych w bezpośrednim sąsiedztwie fontann – wilgotna mgiełka osiadająca na liściach jest dla nich szkodliwa.

Ponieważ zimą ogrodowe oczka wodne nieraz zamarzają w całości, na chłodne miesiące powinniśmy przenieść lilie wodne do domu – np. do piwnicy – i przechowywać w temperaturze powyżej 0 stopni.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password