Bielenie drzew - kiedy i dlaczego?

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 473
Bielenie drzew - kiedy i dlaczego?

Bielenie drzew jest to tani i prosty zabieg mający wiele zalet. Biały kolor ogranicza nagrzewanie pnia, dzięki czemu nie występują drastyczne wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą w okresie od stycznia do marca, które mogą powodować pękanie kory i przedwczesne ruszanie soków wegetacyjnych. W konsekwencji zabieg ten chroni drzewo przed wnikaniem szkodliwych grzybów i bakterii do powstałych ran.

Po co bieli się drzewa?

Bielenie drzew powoduje opóźnione ruszanie soków (opóźniona wegetacja) zmniejsza ryzyko przemarznięcia pobudzonych  tkanek roślinnych podczas późno zimowych mrozów. Spowalnia termin kwitnienia i powstawanie zawiązków o tydzień lub dwa, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko ich uszkodzenia przez wiosenne przymrozki. Jest to szczególnie ważne dla drzew o wczesnej porze kwitnienia (np. brzoskwinia, morela).

Powlekając korę emulsją wapienną giną również formy przetrwalnikowe ( jaja szkodników), które zadomawiają się na zimę w szczelinach kory.

Naniesione wapno na pień drzewa na powietrzu zamienia się w węglany wapnia. Wiosenne deszcze zmywają powstały nawóz do gleby w okolice drzewa co przy okazji powoduje powstawanie drobnych ilości nawozu wapniowego, który to składnik w naszym skażonym środowisku jest niesamowicie pożyteczny ponieważ utrudnia pobieranie kadmu i ołowiu przez roślinę.

A co jeżeli doszło do pęknięcia?

Usuwamy  uszkodzone fragmenty kory i powstałą ramę zamalowujemy rozcieńczonym w wodzie preparatem miedzian o stężeniu 2÷5%.

Kiedy i czym należy bielić drzewka?

Pierwsze bielenie wykonujemy w okolicach połowy grudnia. Proces ten zaleca się powtórzyć w przypadku zmycia przez deszcz aż do nadejścia wiosennych roztopów. Jeśli nie zdążyliśmy pobielić pni drzew w styczniu, koniecznie zróbmy to w lutym! W naszym centrum ogrodniczym dostępne są gotowe preparaty do bielenia pni w praktycznych, niedużych opakowaniach.

Polecamy wapno do bielenia firmy BIELAK dostępne w opakowaniach 2kg i 4 kg dostępne tutaj…

Jak prawidłowo bielić pnie?

Wapno nanosimy na grube pnie i konary drzew dużym pędzlem o miękkim włosiu. Od południa malujemy nieco wyżej niż pozostałe boki, ponieważ z tej strony pień najbardziej nagrzewa się i jest mocno narażony na pękanie (brzoskwinie, morele zalecamy malować jak najwyżej w celu opóźnienia wegetacji).  Wiosną warstwa wapna po jakiś czasie zostanie zmyta przez deszcze, tak więc nie trzeba jej usuwać.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password