Ziemia kontra torf, jakie ma znaczenie co wybierzemy?

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 4120
Ziemia kontra torf, jakie ma znaczenie co wybierzemy?

Ziemia ogrodnicza i torf to popularne podłoża używane przy uprawie roślin jednorocznych, bylin, krzewów i drzew. Zastanawiasz się, co jest lepsze? Kiedy użyć torfu? W jakich okolicznościach wybrać uniwersalne podłoże ogrodowe? Piszemy o składzie, właściwościach i możliwościach zastosowania różnych rodzajów ziem i torfów.

Czym jest torf i jakie ma właściwości?

Torf jest skałą osadową, która powstaje w wyniku niepełnego rozkładu szczątków roślinnych w wilgotnym środowisku. Ma zastosowanie przy poprawianiu struktury gleby: rozluźnia ziemie ilaste i gliniaste, zmniejsza przepuszczalność i podnosi żyzność gruntów piaszczystych. W postaci naturalnej charakteryzuje się wysoką kwasowością – pH 3,5-4,5. W sprzedaży dostępny jest też torf odkwaszony, który ma pH 5,0-6,0. 

Torf naturalny przydaje się do przygotowania stanowisk dla roślin, które wymagają podłoży kwaśnych. Dobrym przykładem jest borówka amerykańska: sadzonki przyjmą się łatwiej, jeżeli dno dołka wysypiesz torfem lub mieszanką torfu z rozdrobnioną korą sosnową.

Przygotowana w ten sposób ziemia jest odpowiednia także dla iglaków, wrzosów, paproci i azalii. Torf jest praktycznie jałowy, więc należy dostarczyć roślinie niezbędnych składników pokarmowych. W tym celu możesz zastosować nawozy otoczkowe (do mieszania z ziemią) lub nawieźć roślinę po posadzeniu.  

Jaki skład ma ziemia ogrodnicza i kiedy ją stosować?

Oferowana w workach ziemia ogrodnicza jest mieszanką kompostu, piasku, torfu, kredy i wielu innych komponentów. Ich procentowy udział w konkretnym produkcie decyduje o możliwościach zastosowania. Oferujemy zarówno uniwersalne podłoża ogrodnicze, jak i kompozycje składników przeznaczone do uprawy konkretnych gatunków roślin, np. róż, iglaków, lawendy, storczyków, azalii i rododendronów.

Jeżeli roślina wymaga zakwaszenia podłoża i poprawy jego struktury, to dobrym wyborem będzie naturalny torf. W przypadku gatunków, które potrzebują gleby neutralnej, można zastosować uniwersalną ziemię ogrodniczą. Jednak najbardziej polecanym rozwiązaniem jest stosowanie podłoży dedykowanych, idealnie dopasowanych do zapotrzebowania konkretnych gatunków roślin. Pamiętaj też, że gleby organiczne mają dużą rozkładalność. Dlatego konieczne jest regularne uzupełnianie składników odżywczych.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password