Wybieramy ziemię do naszego ogrodu. Co trzeba wiedzieć

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 221
Wybieramy ziemię do naszego ogrodu. Co trzeba wiedzieć

Wybór odpowiedniego rodzaju ziemi i podłoża to połowa sukcesu przy sadzeniu roślin w ogrodzie. Właściwe dobranie gleby pozwoli dostarczyć naszym roślinom niezbędnych składników odżywczych i sprawi, że będą się dobrze rozwijać przez kolejne lata. Gleba, którą mamy w ogrodzie często nie daje możliwości zapewnienia optymalnych dla uprawy roślin warunków. Wtedy z pomocą przychodzi gotowa ziemia do roślin ogrodowych.

Jaki rodzaj gleby masz w ogrodzie?

Na początku dobrze jest sprawdzić, jaki rodzaj gleby występuje w ogrodzie. Najczęściej spotykane w naszym kraju są gleby gliniaste, piaszczyste i piaszczysto-gliniaste. Można samodzielnie rozpoznać, z jakim podłożem ma się do czynienia, przeprowadzając próbę wałeczka. Jak to wygląda w praktyce?

Wystarczy, że pobierzesz próbkę gleby z głębokości ok. 10–15 cm i po usunięciu z niej części organicznych takich jak liście czy korzenie, uformujesz wałeczki o średnicy ok. 3 mm. Jeśli gleba jest gliniasta, pobrany materiał będzie trudno zgnieść na sucho. Jednak po dodaniu wody, stanie się bardzo plastyczny i uformowanie wałeczka nie będzie problemem. W przypadku gleby piaszczystej próbka będzie się rozsypywać w palcach zarówno na sucho, jak i na mokro, a zrobienie z niej wałeczków będzie niemożliwe. Z gleby piaszczysto-gliniastej z kolei da się uformować wałeczki, ale mogą się one łatwo rwać.

Gleby ciężkie i gliniaste magazynują duże ilości wody i są urodzajne, ale przy tym nieprzewiewne oraz nieprzepuszczalne. Dlatego ich strukturę zwykło się poprawiać piaskiem. Gleby piaszczyste są mocno przepuszczalne i słabo magazynują wodę. W rezultacie szybko wysychają i są mało urodzajne, co znacznie ogranicza wybór uprawianych roślin. Gleba piaszczysto-gliniasta zaś stanowi odpowiednie podłoże dla większości roślin, gdyż jest urodzajna i dobrze magazynuje wodę, a przy tym jest wystarczająco przepuszczalna i przewiewna.

Rodzaj gleby to nie wszystko, równie ważne jest jej pH.

Kwasowość gleby

Wyróżniamy podłoża kwaśne, lekko-kwaśne, uniwersalne oraz zasadowe. Na poziom odczynu pH wpływa rozkładająca się materia organiczna. Większość roślin lubi podłoża lekko kwaśne, niewiele z nich zaś toleruje podłoża bardzo kwaśne i zasadowe. Optymalny przedział wartości pH dla większości gatunków roślin wynosi od 5,5 do 7,2 (mierzone w 1M KCl). A gleby ogólnie dzielimy na:

  • bardzo silnie kwaśne – do 3,5,
  • bardzo kwaśne – 3,5 – 4,5,
  • kwaśne – 4,6 – 5,5,
  • lekko kwaśne – 5,5 – 6,5,
  • obojętne – 6,5 – 7,2,
  • zasadowe – powyżej 7,2.

Dla przykładu – większość warzyw nie lubi kwaśnych gleb, co objawia się ich słabym wzrostem i rozwojem oraz częstszym występowaniem chorób (uprawiane na kwaśnych glebach warzywa kapustne często atakowane są przez kiłę kapusty, a marchew trudno wschodzi i ma zniekształcone korzenie). Wiele rodzajów warzyw dobrze rozwija się w glebach o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego, których współczynnik pH oscyluje wokół wartości 6,0-6,8. Są jednak i takie warzywa, a wśród nich ziemniaki, pomidory czy brokuły, dla których optymalny odczyn pH mieści się w granicach od 5,0 do 6,5.

Wśród drzew i krzewów owocowych lubiących kwaśne gleby wskazać można borówki (amerykańską, brusznic, czernice/jagodę) i żurawinę wielkoowocową. Wśród roślin ozdobnych natomiast kwaśne podłoże (pH 4,5-5,5) jest odpowiednie dla roślin leśnych takich jak wrzosy, wrzośce, różaneczniki i azalie oraz modrzewnice pospolite czy hortensje. Trawy z kolei są roślinami bardziej tolerancyjnymi.

Jak zapewnić dobre podłoże roślinom ogrodowym?

Polepszanie parametrów podłoża może być dobre w przypadku dużych terenów uprawnych. Jeśli planujesz założyć lub masz niewielki warzywnik, postaw na gotową ziemię do roślin grodowych. W naszym sklepie ogrodniczym znajdziesz podłoża do uprawy różnego rodzaju roślin. W przypadku wątpliwości służymy Ci pomocą i radą. A wybór takiego rozwiązania pozwala zapewnić roślinom podłoże – odpowiednio zbilansowane i wolne od drobnoustrojów lub patogenów, których obecność negatywnie wpływa na przyszłe plony, a nawet może doprowadzić do ich zniszczenia.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password