Popularne rodzaje roślin owadożernych - Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski Antoni Żurek

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 475
Popularne rodzaje roślin owadożernych - Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski Antoni Żurek

Rośliny owadożerne odżywiają się owadami, pajęczakami i niedużymi skorupiakami. Jak się dodatkowo okazuje, można hodować je również w domach i mieszkaniach. Jakie są najpopularniejsze rodzaje tego typu roślin oraz co trzeba wiedzieć w kwestii hodowli? O tym w poniższym wpisie.

Jakie są najpopularniejsze typy roślin owadożernych?

Ten typ roślin potrzebuje specjalnych warunków bytowych. Owadożerców należy podlewać miękką wodą. Jako jedne z nielicznych roślin lubią wodę destylowaną. Ponadto do większości okazów wody nie należy lać bezpośrednio na kwiaty lub podłoże w doniczce. Najlepszą metodą jest „podsiąkanie„, czyli nalewanie wody do podstawki doniczki, w której znajduje się roślina. Szczegółowe informacje o sposobie nawadniania roślin znajdują się na opakowaniu. Wśród najpopularniejszych wymienia się:

Muchołówka

Muchołówka to owadożerna roślina z rodziny rosiczkowatych, która może być hodowana w domu, choć z pewnością nie należy do łatwych w uprawie. Kluczowe jest przede wszystkim dbanie o wilgotność podłoża w którym rośnie. Istotne znaczenie ma również to, jaką wodą będzie podlewana ta roślina owadożerna. Najlepiej, aby była to woda miękka, również deszczówka lub destylowana.

Konieczne jest dodatkowo zapewnienie muchołówce odpowiednich warunków w okresie od listopada do marca, gdy przechodzi ona w stan spoczynku. Wówczas należy znaleźć ciemniejsze oraz chłodniejsze stanowisko, z dala od kaloryferów (świetnie sprawdzi się piwnica lub garaż). W tym okresie trzeba też ograniczyć podlewanie rośliny.

Rosiczka

Kolejną bardzo popularną rośliną owadożerną jest rosiczka. Aby dobrze się prezentowała, najlepiej ustawić ją na nasłonecznionym stanowisku, przy czym nie może to być ostre i silnie parzące słońce. Jako roślina domowa rosiczka potrzebuje też odpowiednio nawilżonego podłoża, najlepiej dzięki destylowanej lub odstanej wody kranowej.

Gdzie najlepiej sprawdzi się ta roślina owadożerna? Świetnym miejscem będzie kuchnia jako domowy rezerwuar owadów, w tym głównie muszek owocówek nękających domowników zwłaszcza w okresie letnim.

Dzbanecznik

Znanym przedstawicielem roślin owadożernych jest też dzbanecznik, który można hodować również na domowym parapecie, choć wcale nie jest to łatwe. Przede wszystkim wymaga on odpowiedniego podłoża, najlepiej torfowego wymieszanego z piaskiem i perlitem.

Kolejny wymóg to odpowiednie podlewanie. Także i tutaj najlepiej sprawdzi się woda destylowana, przy czym trzeba uważać na ilość, aby dzbanecznik nie stał w wodzie. Ta roślina owadożerna nie lubi też częstego zmieniania warunków i przenoszenia z miejsca na miejsce. Przed jej zakupem warto więc zastanowić się, czy dysponuje się dla niej odpowiednim miejscem w domu lub mieszkaniu.

Rośliny owadożerne to bardzo ciekawe gatunki, które odpowiednio pielęgnowane, sprawdzą się również we wnętrzach. Za właściwą opiekę odwdzięczą się pięknym wzrostem. I mimo że ich uprawa może wydać się trudna, szczególnie dla początkujących, to nie należy zniechęcać się. Doświadczeni hodowcy potwierdzą, że rośliny owadożerne to świetne i ciekawe hobby. W razie wątpliwości odnośnie uprawy i dbania o nie, zapraszamy do kontaktu. Nasi pracownicy służą radą i wskazówkami, a także pomogą dobrać najlepsze rodzaje tych roślin.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password