Które rośliny egzotyczne wybierać do ogrodów w Polsce?

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 174
Które rośliny egzotyczne wybierać do ogrodów w Polsce?

W poszukiwaniu oryginalnych i efektownych rozwiązań do aranżacji ogrodów coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie roślin egzotycznych. Jakie gatunki sprawdzą się w polskich warunkach klimatycznych i które najlepiej jest wybrać? Oto kilka propozycji, które pozwolą stworzyć niepowtarzalny klimat w Twoim ogrodzie.

Egzotyczne drzewa i krzewy — dlaczego warto je wprowadzić do ogrodu

Rośliny egzotyczne wyróżniają się nie tylko oryginalnym wyglądem, ale również ciekawymi właściwościami. Wiele z nich posiada zdolność oczyszczania powietrza, przyciągania owadów zapylających czy nawet odstraszania szkodników. Ponadto egzotyczne drzewa i krzewy mogą być doskonałym tłem dla innych roślin, tworząc ciekawe kontrasty i kompozycje kolorystyczne. Warto więc zastanowić się nad wprowadzeniem takich gatunków do swojego ogrodu.

Rośliny egzotyczne a polski klimat

Zanim jednak zdecydujemy się na wprowadzenie egzotycznych roślin do naszego ogrodu, warto sprawdzić, czy będą one w stanie przetrwać w polskich warunkach klimatycznych. Należy pamiętać, że nie wszystkie gatunki egzotycznych drzew i krzewów są w stanie przetrwać niskie temperatury czy duże wahania wilgotności powietrza. Dlatego warto wybierać te gatunki, które mają większe szanse na przystosowanie się do naszego klimatu.

Krzewy ozdobne na pniu — doskonały sposób na egzotyczny akcent w ogrodzie

Jednym z ciekawych rozwiązań, które pozwala wprowadzić egzotyczny klimat do ogrodu, są krzewy ozdobne na pniu. Są to rośliny, które zostały wyhodowane tak, aby ich korona rosła na jednym pniu, co sprawia, że wyglądają jak małe drzewka. Tego rodzaju krzewy są nie tylko efektowne, ale również łatwe w pielęgnacji i przycinaniu. Oto kilka propozycji egzotycznych krzewów ozdobnych na pniu, które sprawdzą się w polskich ogrodach:

  • Drzewko oliwkowe – choć kojarzone głównie z krajami basenu Morza Śródziemnego, drzewko oliwkowe może być również uprawiane w polskich ogrodach. Wymaga ono jednak odpowiedniej ochrony przed mrozem, szczególnie w zimniejszych rejonach kraju. Drzewko oliwkowe charakteryzuje się srebrzysto-szarozielonymi liśćmi i małymi owocami, które mogą być wykorzystane do produkcji oliwy.
  • Drzewko figowe – propozycja dla miłośników śródziemnomorskiego klimatu. Drzewko figowe można uprawiać w Polsce, jeśli zapewnimy mu odpowiednią ochronę przed mrozem. Jego liście są duże i ciemnozielone, a owoce — jadalne i bardzo smaczne.
  • Krzew eukaliptusowy – choć kojarzony głównie z Australią, eukaliptus może być również uprawiany w polskich ogrodach. Wymaga on jednak specjalistycznej pielęgnacji oraz ochrony przed mrozem. Eukaliptus charakteryzuje się niebieskoszarozielonymi liśćmi oraz intensywnym, orzeźwiającym zapachem.
  • Drzewko cytrynowe – to kolejna propozycja dla miłośników egzotycznych roślin. Drzewko cytrynowe może być uprawiane w Polsce, jeśli zapewnimy mu odpowiednią ochronę przed mrozem oraz dostateczną ilość światła. Jego liście są ciemnozielone i błyszczące, a owoce — jadalne i bogate w witaminę C.

Pielęgnacja egzotycznych krzewów ozdobnych na pniu

Aby nasze egzotyczne krzewy ozdobne na pniu pięknie się prezentowały, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Należy pamiętać o regularnym przycinaniu korony, aby utrzymać jej kształt oraz o usuwaniu suchych i uszkodzonych gałęzi. Ponadto warto zwrócić uwagę na nawadnianie oraz zabezpieczenie roślin przed mrozem, szczególnie w przypadku gatunków wrażliwych na niskie temperatury.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password