Kiedy sadzić minikiwi?

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 6442
Kiedy sadzić minikiwi?

Pnącza aktinidia (minikiwi) budzą zainteresowanie ze względu na walory estetyczne oraz wartości odżywcze owoców. Są bogate w witaminę C, zawierają przeciwutleniacze, kwasy, cukry i sole mineralne. Kształtem i smakiem przypominają kiwi znane ze sklepu, lecz osiągają maksymalnie rozmiary orzecha włoskiego. Doradzamy, kiedy sadzić minikiwi, jak wybrać stanowisko, jakie zabiegi pielęgnacyjne stosować.

Co warto wiedzieć przed zakupem minikiwi?

Aktinidia naturalnie występuje w południowej i wschodniej Azji. W Polsce możliwa jest uprawa w gruncie aktinidii ostrolistnej i pstrolistnej. Odmiany o różnobarwnych liściach cieszą się popularnością nie tylko jako rośliny owocowe, lecz także ozdobne. Pnącza są odporne na mróz.

Najczęściej aktinidia jest rośliną dwupienną, co oznacza, że do zapylenia kwiatów i powstania owoców potrzebne są osobniki męskie i żeńskie. Aby zapewnić odpowiednią skuteczność zapylania, na 5-6 sadzonek żeńskich powinna przypadać jedna sadzonka męska. Dostępne są też odmiany obupłciowe. 

Kiedy i gdzie sadzić aktinidię?

Materiał do nasadzeń najlepiej kupować u sprawdzonych producentów. Wysokiej jakości sadzonki minikiwi powinny mieć 2-3 lata i dobrze rozwinięty system korzeniowy. Optymalnym terminem sadzenia minikiwi jest wczesna wiosna, czyli koniec marca i początek kwietnia. Rośliny mają czas, aby dobrze ukorzenić się przed zimą. W wyjątkowych okolicznościach możesz wysadzić aktinidię jesienią. Jednak jest to termin ryzykowny ze względu na wczesne przymrozki, które mogą uszkodzić pnącza. 

Aktinidia potrzebuje nasłonecznionego stanowiska, wyposażonego w podpory lub znajdującego się przy ogrodzeniu, altanie czy pergoli. Odmiany o drobnych owocach należy sadzić w odstępie 2 metrów, a wielkoowocowe i silnie rosnące co 3-4 metry.

Minikiwi wymaga gleby żyznej i wilgotnej (konieczne jest systematyczne podlewanie w całym okresie wegetacji). Najlepiej rośnie na glebach lekko kwaśnych. Przy zbyt dużym zakwaszeniu zalecane jest wapnowanie i nawożenie obornikiem w roku poprzedzającym sadzenie pnączy.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password