Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego? Co wziąć pod uwagę?

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 354
Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego? Co wziąć pod uwagę?

Oczko wodne to doskonały sposób na upiększenie przestrzeni wokół domu, aby jednak stało się ozdobą, musi zostać dobrze zaplanowane i prawidłowo wykonane. Jednym z elementów, który trzeba wziąć pod uwagę projektując swój mały zbiornik wodny, jest roślinność, którą oczko zostanie obsadzone. Zdrowy ekosystem, który ma zachwycać, to przede wszystkim odpowiednie gatunki sadzone na właściwych stanowiskach.

Zasady projektowania oczka wodnego

Naturalną ozdobą każdego oczka wodnego są rośliny okalające i porastające je. Ważne jest, które i gdzie zostaną posadzone. Przede wszystkim należy uwzględnić warunki panujące w wodzie, głębokość, a także to, czy oczko będzie zarybione. Oczywiście nie bez znaczenia są również wymagania danej rośliny, jak np.: jej siła wzrostu i ekspansji, czy indywidualne potrzeby. Gatunki sadzone w oczkach wodnych dzieli się na:

  • rosnące przy brzegu,
  • podwodne, czyli zanurzone,
  • pływające

Dobrze, jeśli w zbiorniku posadzone zostaną rośliny bytujące na różnych głębokościach, co stworzy wrażenie naturalności. Jeśli oczko ma zostać zarybione, trzeba pamiętać o gatunkach roślin napowietrzających wodę, jeśli zaś właściciel ogrodu planuje uatrakcyjnić zbiornik wodny fontanną lub innym ciekiem wodnym, musi sprawdzić, czy wszystkie wybrane rośliny będą dobrze się czuły w takich warunkach. Stworzenie własnego oczka wodnego może okazać się problematyczne, warto więc korzystać z pomocy osób zajmujących się tym na co dzień – firmy trudniące się projektowaniem ogrodów czy centra ogrodnicze to miejsca, gdzie można szukać wsparcia.

Które rośliny warto mieć w oczku wodnym?

Największe wrażenie robią rośliny, które rosną przy brzegu, ponieważ to one są najlepiej wyeksponowane. Warto zatem poświęcić nieco czasu na ich wybór, by oczko prezentowało się jak najokazalej. Do najpopularniejszych roślin o charakterze dekoracyjnym należą kosaćce, niezapominajki, knieć błotna, kaczeńce. Gatunki te zapewniają piękny wygląd zbiornika wodnego i stają się naturalnym środowiskiem życia dla drobnych zwierząt (żaby, ważki). W strefie brzegowej mogą znaleźć się także trawy, bambus, tatarak. W niemal każdym sklepie ogrodniczym można zaopatrzyć się także w rośliny pływające, jak pływacz zwyczajny, żabiściek pływający czy osoka aloesowata. Co prawda zdobią one oczko tylko przez krótki okres, ale co istotne, pływające liście regulują ilość światła docierającego w głąb zbiornika. Rośliny podwodne produkują tlen i hamują rozrost glonów, dają także schronienie rybom. Najgłębiej posadzone gatunki zapewniają równowagę biologiczną środowiska wodnego. Warto pomyśleć także o roślinach oczyszczających wodę, jak hiacynt, limnobium gąbczaste, czy rogatek sztywny. Właściciel oczka powinien jednak pamiętać, by posadzone rośliny nie zajmowały więcej niż połowę powierzchni zbiornika.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password