Jak zaprojektować ogród marzeń?

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 292
Jak zaprojektować ogród marzeń?

Nie istnieje jeden uniwersalny projekt ogrodu marzeń. To Twoje oczekiwania i gust powinny kształtować przestrzeń i dyktować skład gatunkowy roślin. Dowiedz się, jak stworzyć swój wymarzony zielony zakątek.

Stwórz plan ogrodu i skonfrontuj go z rzeczywistością 

Podstawą do stworzenia ogrodu marzeń jest dokładny plan. Najpierw zaszalej, a potem wprowadź korekty. Wypisz wszystko, czego potrzebujesz, aby czuć się dobrze w swoim przyszłym ogrodzie: rabaty z bylinami (bo lubisz kwiaty), krzewy ozdobne liściaste zimozielone i iglaki (aby ogród wyglądał estetycznie przez cały rok), pnącza na ogrodzenie (żeby zakryć nieestetyczną siatkę), trawnik z miękką zieloną darnią (bo lubisz chodzić boso). Oczywiście nie obejdzie się bez altany obrośniętej bluszczem: lubisz relaks na świeżym powietrzu – poobiednie drzemki, lektury i spotkania ze znajomymi. Uspokaja Cię szum wody? Pomyśl o zainstalowaniu małej fontanny lub oczka wodnego z kaskadą? Masz świadomość, jak ważne jest zdrowe odżywianie: drzewka i krzewy owocowe jadalne dostarczą Ci bogatych w witaminy składników diety.

Gdy już masz listę, skonfrontuj ją z rzeczywistością. Uwzględnij powierzchnię działki i budżet, którym dysponujesz. Określ, jak dużo czasu zamierzasz spędzać w ogrodzie. I mniej interesuje Cię „dłubanie w ziemi”, tym mniejszą powierzchnię przeznacz pod uprawy kwiatów i warzyw – lepiej zasiej trawniki i posadź łatwe w pielęgnacji iglaki.

2 błędy, których nie możesz popełnić przy zakładaniu ogrodu 

Dwa kardynalne błędy początkujących ogrodników to spontaniczne nasadzenia (zaplanuj precyzyjnie lokalizację drzew i krzewów) oraz niewłaściwa kolejność prac przy zakładaniu ogrodu (najpierw prace ziemne, potem instalacje, na koniec utwardzone ścieżki i rośliny). Jeżeli ich unikniesz, marzenie o idealnym ogrodzie ma szansę stać się rzeczywistością.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password