Jak zadbać o pielęgnację tui o każdej porze roku?

Tuje, zwane inaczej żywotnikami, są uznawane za jedne z najodporniejszych roślin, jakie można spotkać. Niestraszne są im warunki glebowe i atmosferyczne, są łatwe w uprawie i niezbyt wymagające. Urok tui tkwi w tym, że pięknie wygląda, rosnąc pojedynczo, jak i w postaci żywopłotu. Ładnie prezentuje się także w donicach postawionych na balkonie lub tarasie. Tuja to ozdobny dodatek każdego zadbanego domu. Jak odpowiednio pielęgnować żywotniki?
Jak pielęgnować tuje?
Pomimo że tuja jest łatwa w uprawie, należy o nią odpowiednio dbać, jeśli chcesz, aby na dłużej zagościła na naszej posesji. Jak odpowiednio pielęgnować żywotniki?
- Ściółkowanie
Jest to pokrywanie ziemi wokoło roślin materiałem organicznym lub nieorganicznym. W przypadku żywotników doskonale sprawdza się do tego np. kora sosnowa. Ściółkę można kupić w sklepie lub przygotować samemu, mieszając korę z wodą i nawozem azotowym, zostawiając je do przekompostowania na ok. trzy miesiące.
Dlaczego ściółkowanie jest tak istotne? Z tego powodu, że w czasie gorących dni, zapobiega uciekaniu wody z podłoża i chroni je przed wysuszaniem. Zimą korzenie są chronione przed przemarzaniem, a gleba wzbogacona jest o korzystne mikroorganizmy glebowe. Ściółkę warto wysypać najpierw na czarną lub zieloną agrowłókninę, aby nie przyśpieszać zanadto procesu.
- Podlewanie
To jedna z podstawowych czynności, bez których żywotniki długo by nie pożyły. Tuję należy podlewać obficie, ale nie codziennie. Najlepiej około jeden – dwa razy w tygodniu. Nigdy nie powinno podlewać się gałązek, lecz glebę, wzbogaconą o korę sosnową.
- Nawożenie
Aby zadbać o pielęgnację tui, trzeba zaopatrzyć się w nawozy, które dostępne są w specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Wiosną nawozy powinny zawierać azot, jesienią zaś mieć więcej fosforu i potasu.
- Przycinanie
Pierwsze cięcie powinno wykonać się rok po posadzeniu i pamiętajmy – nie przycina się tui, która ma mniej niż 1,5 m. Wygląd tui najlepiej „odświeżać” na przełomie marca i kwietnia, a potem w czerwcu. Można podciąć ją jeszcze trzeci raz, w sierpniu, około 2 cm. Z tui tworzyć można wspaniałe figury, takie jak np. fantazyjne spirale lub wymyśle stożki, które są piękną ozdobą każdego ogrodu.
Pielęgnacja tui to gwarancja uroczego i zadbanego ogrodu, który będzie cieszył oko o każdej porze roku.