Jak prawidłowo stosować perlit ogrodniczy?

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 2291
Jak prawidłowo stosować perlit ogrodniczy?

Perlit ogrodniczy ma wiele zastosowań w uprawie roślin ogrodowych i doniczkowych. Jego zalety doceniają osoby uprawiające warzywa, a także producenci sadzonek roślin ozdobnych i owocowych. Poznaj zalety i możliwe zastosowania skalnego granulatu w przygotowaniu podłoży ogrodniczych.

Czym jest perlit?

Perlit powstaje z porowatej skały wulkanicznej (glinokrzemiany wulkaniczne). Po skruszeniu i przepaleniu w temperaturze 1000°C materiał traci wodę, i kilkakrotnie zwiększa objętość. Ostatecznie 1 m3 gotowego kruszywa waży zaledwie od kilkudziesięciu do nieco ponad 100 kg. Oferowany w sprzedaży perlit ma postać białych lub szarych ziaren o średnicy około 5 mm. Składa się z krzemionki oraz glinu, wapnia, magnezu, żelaza, sodu i potasu. Warto podkreślić, że jest całkowicie neutralny chemicznie, a jego pH wynosi 7, czyli jest obojętne.

Jakie właściwości ma porowaty granulat skalny?

Porowata struktura sprawia, że perlit jest doskonałym magazynem wody i powietrza. Domieszany do ziemi ogrodniczej stwarza optymalne warunki do rozwoju systemu korzeniowego roślin. Doskonale nadaje się do poprawiania jakości podłoży pod drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu, z także do uprawy warzyw i bylin. Jest też powszechnie stosowany przy uprawie roślin doniczkowych.

Jak używać perlitu ogrodniczego?

Perlit ogrodniczy najlepiej działa wtedy, gdy jest zmieszany z żyzną glebą, z podłożami spoistymi (glina, ił), które wymagają napowietrzenia. Najczęściej stosowane proporcje to 1:4, czyli około 1 litr perlitu na 4 litry podłoża. Zbyt mała dawka granulatu nie spełni swojej funkcji. Jeśli będzie go za dużo, podłoże stanie się mniej wartościowe – mniej zasobne w składniki odżywcze. Warto pamiętać, że w miarę upływu czasu perlit traci stopniowo swoje właściwości. Dlatego wymaga uzupełniania, a w przypadku upraw doniczkowych wymiany podłoża.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password