Jak często przycinać gałęzie drzew?

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 63
Jak często przycinać gałęzie drzew?

Przycinanie gałęzi drzew ozdobnych i owocowych jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Odmładza i pobudza rośliny do wzrostu. Pozwala prześwietlić korony. W przypadku drzew owocowych cięcie zwiększa zbiory. Jednak może też przynieść poważne szkody. Aby tego uniknąć, musisz wybrać optymalną porę roku i częstotliwość usuwania gałęzi.

Ile razy w roku należy przycinać drzewa?

Na wstępie warto zaznaczyć, że niektórych gatunków drzew w ogóle nie należy przycinać. Do tej grupy należy większość iglaków. Na przykład sosny i świerki nie potrzebują przycinania na żadnym etapie rozwoju. Należy ograniczyć się do pielęgnacji sanitarnej, czyli usuwania suchych, chorych lub połamanych gałęzi.

Solitery drzew liściastych można pozostawić w stanie naturalnym lub wykonać jedno cięcie formujące w roku. Dwukrotnego prześwietlania koron wymagają zazwyczaj drzewka owocowe: sadzonki należy przyciąć po posadzeniu, a starsze rośliny na wiosnę i latem. Pierwszy zabieg jest formujący, a następny ma na celu usunięcie tzw. wilków, czyli jednorocznych pędów.

Najczęstszego przycinania wymagają rośliny poddawane formowaniu – zarówno sadzone szpalerowo, jak i solitery np. lip, grabów, klonów lub wierzb. Aby utrzymać odpowiednią gęstość i nie dopuścić do niekontrolowanego rozrostu, niezbędne są przynajmniej dwa, a często trzy cięcia w roku. Pierwsze, szczególnie intensywne, należy wykonać przed pojawieniem się pąków.

W jakich miesiącach należy przycinać drzewa?

Usuwanie żywych gałęzi sprawia, że roślina staje się czasowo wrażliwsza na niedobory wody i szkodniki. Po zabiegu pozostają rany, przez które mogą wnikać wirusy, bakterie i grzyby. Dlatego cięcia w koronach drzew najlepiej przeprowadzić od późnego listopada do początków marca. Nie zmienia to faktu, że formowanie bywa konieczne również w okresie wegetacji. W przypadku gatunków i odmian wrażliwych na przymrozki, pierwsze cięcie najlepiej zaplanować na maj, a nawet czerwiec. Unikaj usuwania gałęzi tuż przed jesiennymi przymrozkami – drzewa muszą mieć czas na zasklepienie ran. Miejsca po usuniętych gałęziach warto zabezpieczyć preparatami chroniącymi przed wnikaniem czynników chorobotwórczych.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password