Jak często przycinać gałęzie drzew?

Przycinanie gałęzi drzew ozdobnych i owocowych jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Odmładza i pobudza rośliny do wzrostu. Pozwala prześwietlić korony. W przypadku drzew owocowych cięcie zwiększa zbiory. Jednak może też przynieść poważne szkody. Aby tego uniknąć, musisz wybrać optymalną porę roku i częstotliwość usuwania gałęzi.
Ile razy w roku należy przycinać drzewa?
Na wstępie warto zaznaczyć, że niektórych gatunków drzew w ogóle nie należy przycinać. Do tej grupy należy większość iglaków. Na przykład sosny i świerki nie potrzebują przycinania na żadnym etapie rozwoju. Należy ograniczyć się do pielęgnacji sanitarnej, czyli usuwania suchych, chorych lub połamanych gałęzi.
Solitery drzew liściastych można pozostawić w stanie naturalnym lub wykonać jedno cięcie formujące w roku. Dwukrotnego prześwietlania koron wymagają zazwyczaj drzewka owocowe: sadzonki należy przyciąć po posadzeniu, a starsze rośliny na wiosnę i latem. Pierwszy zabieg jest formujący, a następny ma na celu usunięcie tzw. wilków, czyli jednorocznych pędów.
Najczęstszego przycinania wymagają rośliny poddawane formowaniu – zarówno sadzone szpalerowo, jak i solitery np. lip, grabów, klonów lub wierzb. Aby utrzymać odpowiednią gęstość i nie dopuścić do niekontrolowanego rozrostu, niezbędne są przynajmniej dwa, a często trzy cięcia w roku. Pierwsze, szczególnie intensywne, należy wykonać przed pojawieniem się pąków.
W jakich miesiącach należy przycinać drzewa?
Usuwanie żywych gałęzi sprawia, że roślina staje się czasowo wrażliwsza na niedobory wody i szkodniki. Po zabiegu pozostają rany, przez które mogą wnikać wirusy, bakterie i grzyby. Dlatego cięcia w koronach drzew najlepiej przeprowadzić od późnego listopada do początków marca. Nie zmienia to faktu, że formowanie bywa konieczne również w okresie wegetacji. W przypadku gatunków i odmian wrażliwych na przymrozki, pierwsze cięcie najlepiej zaplanować na maj, a nawet czerwiec. Unikaj usuwania gałęzi tuż przed jesiennymi przymrozkami – drzewa muszą mieć czas na zasklepienie ran. Miejsca po usuniętych gałęziach warto zabezpieczyć preparatami chroniącymi przed wnikaniem czynników chorobotwórczych.