Dlaczego odpowiednie nawadnianie ogrodu jest tak ważne?

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 303
Dlaczego odpowiednie nawadnianie ogrodu jest tak ważne?

Jeżeli rośliny mają zbyt mało słońca, nie są odpowiednio nawożone i pielęgnowane, to wolniej rosną, mniej okazale kwitną i słabiej owocują. Gdy zabraknie wody, umierają. Nawet sukulenty potrzebują minimalnego nawadniania, aby się rozwijać. Nawadnianie ogrodu jest sztuką i wyzwaniem, szczególnie w okresach długotrwałych susz. Dowiedz się, w jaki sposób skutecznie podlewać uprawy ogrodowe.

Nie podlewaj za dużo ani za mało

Woda jest niezbędna do życia roślin. Jednak jej nadmiar może być równie szkodliwy, jak niedobór. Dowodu na to, jakie znaczenie ma właściwe podlewanie, dostarczają pnącza ogrodowe. Te wdzięczne w uprawie rośliny źle znoszą przesuszanie gleby i jej nadmierne nawadnianie: w obu przypadkach reakcją może być gubienie liści.

Do roślin mniej wymagających, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę, należą niektóre byliny (np. rojnik ogrodowy czy pięciornik), a także krzewy i drzewa iglaste. Z kolei wieloletnie trawy ozdobne, np. kostrzewa sina, wymagają podlewania tylko w okresie tuż po posadzeniu.

Ile i kiedy podlewać?

Ogólne zalecenie dotyczące ilości wody używanej w czasie jednego podlewania brzmi: lepiej więcej i rzadziej niż mniej i często. Obfite nawodnienie wystarcza na kilka dni. Ta sama ilość wody rozłożona na kilka podlewań może nie dotrzeć do głębiej położonych korzeni. 

Najbardziej skuteczne i bezpieczne dla roślin jest podlewanie w okresie od brzasku do wczesnego przedpołudnia, a następnie późnym popołudniem i wieczorem. Ma to szczególne znaczenie w słoneczne, upalne dni. Chodzi o to, aby nie dopuścić do gwałtownego parowania wody z zielonych części roślin. Następstwem są uszkodzenia (żółte plamy na liściach), a do korzeni dociera tylko niewielka część użytej wody. Do podlewania najlepiej używać miękkiej deszczówki.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password