Sprzedaż bylin skalnych – gatunki dobrane do stanowiska

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 371
Sprzedaż bylin skalnych – gatunki dobrane do stanowiska

Skalniak to jedna z ciekawszych dekoracji ogrodowych, która kojarzy się przede wszystkim z roślinami egzotycznymi i zieloną architekturą ogrodów botanicznych. W polskich warunkach jednak można znaleźć wiele roślin, które pozwalają stworzyć taką ozdobę w ogródku.

Lokalizacja i warunki glebowe

Pomimo swojej pozornej surowości budowa skalniaka wymaga określonej wiedzy i warunków. Powszechne przekonanie, że rosną na nim tylko suchorosty, które nie potrzebują podlewania i pielęgnacji jest oczywiście błędne. Każdy kompleks zieleni musi być systematycznie doglądany, aby zaplanowana przestrzeń nie zmieniła się w dzikie i mało estetyczne miejsce. Podstawą planowania skalnego ogródka jest wybór odpowiedniego punktu – nasłonecznionego i przestronnego, z łatwym dostępem podczas pielęgnacji.

Trudno powiedzieć, czy w pierwszej kolejności powinno się wybierać rośliny, czy przygotowywać glebę. Jeden i drugi element są ze sobą związane. Dlatego jeśli posiada się już określone gatunki sadzonek, to środowisko w jakie należy je wkomponować wymaga specjalnego przygotowania. Nie wystarczy tu ziemia wykopana z ogródka. Każdy gatunek wymaga innej kwasowości i charakteru gleby. Pod tym kątem warto również dobrać odpowiednie, dostępne w sprzedaży w naszym centrum, byliny skalne. Rośliny z różnych środowisk sąsiadując ze sobą, mogą po prostu się nie przyjąć.

Skalna architektura i rośliny

Skalniak to oczywiście kamienie. Niewiele osób urządzających alpinarium zdaje sobie sprawę, że skały również wpływają na środowisko glebowe. Do najbardziej uniwersalnych zalicza się tufy wapienne, akceptowane przez wiele gatunków. Równie praktyczne bywają obojętne piaskowce, które jednak są mało atrakcyjne kolorystycznie w przeciwieństwie do wielobarwnych, ale rzadziej spotykanych kwarcytów. Przygotowując ogródek o dużej kwasowości gleby, można też wykorzystać bazalty, granity czy łupki – o wiele bardziej zróżnicowane kolorystycznie.

Niezwykle istotny jest również dobór roślin. Poza zadbaniem o warunki glebowe i stanowisko, warto je dobrać tak, aby skalniak wyglądał pięknie od wczesnej wiosny po późną jesień. Wśród gatunków kwitnących już w marcu znajdują się wszystkie wiosenne kwiatki, jak przylaszczki czy ciemiernik. Ostatnie dni jesieni może ubarwić liatra, aster karłowaty, kocimiętka czy berberys. Warto też pamiętać o roślinach, które wypełnią przestrzenie między kamieniami.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password