Wspomnienia z wakacji w słoiku! - Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski Antoni Żurek

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 649
Wspomnienia z wakacji w słoiku! - Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski Antoni Żurek

IMG 0489 240x300 - Wspomnienia z wakacji w słoiku!

 

Nie od dziś wiadomo, że największą satysfakcję i radość dają prezenty lub ozdoby wykonane własnoręcznie.

Tylko skąd wziąć pomysł na prezent?

Dla miłośników zieleni mamy kilka propozycji jak zrobić coś pięknego, niepowtarzalnego szybko i w przystępnej cenie.

Zapraszamy do lektury!

(Wszystkie przedstawione rzeczy można zakupić w naszym sklepie stacjonarnym lub internetowym po kliknięciu w zdjęcie przekierowujące na naszą stronę.)

 

Tropiki w szkle

Marzył wam się las tropikalny z soczystą zielenią? Teraz możesz zrobić go samemu!

Przygotowanie lasu w szkle

1. Wybierz szklane naczynie w kształcie i wielkości jaka Ci odpowiada. Poniżej przedstawiam kilka swoich propozycji dostępnych u nas na sklepie.

IMG 0512 225x300 - Wspomnienia z wakacji w słoiku!  IMG 0511 225x300 - Wspomnienia z wakacji w słoiku!  IMG 0510 225x300 - Wspomnienia z wakacji w słoiku!  IMG 0507 225x300 - Wspomnienia z wakacji w słoiku!

 

2. Jeżeli mamy już wybrany zadowalający nas pojemnik czas wybrać rośliny jakie chcielibyśmy posiadać w swoim prywatnym lesie. Tu możliwości jest sporo. Poniżej zamieszczam listę i ofertę roślin, które wg. mnie będą odpowiednie do tego „klimatu”.

Paprocie, dzbanecznik, rosiczka, zielistka, mech, bonsai mały, mimoza, peperomia, storczyki, begonia, nertera, soleivdia.

UWAGA!!! 

Przy wyborze odpowiedniej rośliny trzeba brać pod uwagę, jej wielkość w stosunku do naczynia. Pamiętajmy, że sadzonki będą rosły i to w dość szybkim tempie!

 

Jeżeli mamy już wszystko wybrane możemy wreszcie zabrać się za tworzenie naszych kompozycji.

 

Wykonanie:IMG 0499 1 300x225 - Wspomnienia z wakacji w słoiku!

1. Przygotowanie podłoża

  • Warstwa pierwsza – drenażowa

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać przy zakładaniu własnego lasu. Jeżeli w naczyniu bez odpływu nie zadbany o dobre odprowadzanie wody, wtedy nasze rośliny zaczną gnić. Do tego celu idealnie nadadzą są drobne kamyki lub żwir, które uniemożliwią wodzie podtapianie korzeni.

  • Warstwa druga – węgiel aktywny

Wyłapuje szkodliwą dla roślin chemię, zapobiega w powstawianiu różnych patogenów, grzybów i bakterii.

  • Warstwa trzecia – ziemia

Tu przy tej warstwie możemy się trochę pobawić usypując przeróżne górki, wzniesienia itp. dla lepszego efektu wizualnego naszego lasu. Przy doborze odpowiedniej ziemi – trzeba brać pod uwagę jakie rośliny będziemy chcieli posadzić. Jeżeli nasz las będzie składał się głównie ze storczyków wtedy kupujemy podłoże odpowiednie do nich itp. Należy pamiętać aby wsypana przez nas warstwa ziemi była na tyle gruba, abyśmy w późniejszym czasie mogli uniknąć jej dosypywania wraz ze wzrostem naszych roślin.

 2. SadzenieIMG 0503 225x300 - Wspomnienia z wakacji w słoiku!

Zakupione przez nas sadzonki wyciągamy z doniczek „sklepowych” i sadzimy we wcześniej przygotowanych miejscach. WAŻNE! Pamiętajmy aby rośliny sadzić możliwie jak najdalej od ścianek naczynia tak żeby miały one miejsce na swój dalszy wzrost. Jeżeli system korzeniowy jest bardzo mocno rozwinięty możemy go przyciąć do wymaganej długości.

3. Dekorowanie

Gdy wszystko już posadziliśmy na swoim miejscu możemy zabrać się za dekorowanie naszych „lasów” wedle uznania.

Tu przykład naszej interpretacji:

  

4. Pielęgnacja:

Ostatni, a zarazem najważniejszy krok. Aby długo cieszyć się naszym lasem musimy pamiętać o odpowiedniej jego pielęgnacji. W zależności od wymagań roślin musimy podlewać je zgodnie z zaleceniami oraz przetrzymywać w miejscu o optymalnych warunkach.

 Ogród w słoiku typu „STEP – PUSTYNIA”

Jeżeli natomiast jesteśmy „zapominalscy” lub po prostu nie mamy czasu na tak intensywna opiekę nad roślinami zawsze możemy zrobić wersję „STEP – PUSTYNIA”.

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, którym zdarza się zapomnieć o podlewaniu roślin.

Tego typu wersję robimy analogicznie do „tropiku” z tym, że wybierając rośliny szukamy sukulentów i kaktusów. Ten wariant nie potrzebuje tyle uwagi i podlewania. Może przebywać w miejscach bardziej nasłonecznionych. (niżej kilka propozycji).

Jeśli jednak to dalej dla was za duża odpowiedzialność to nie martwcie się!

 

Jest kolejna propozycja całkowicie BEZOBŁUGOWEGO ogrodu zamkniętego w słoiku lub żarówce!

 

Bezobsługowy ogród w żarówce / słoikuIMG 0631 225x300 - Wspomnienia z wakacji w słoiku!

W tym przypadku postępowanie jest bardzo podobne jak wyżej.

Przygotowanie

1. Analogicznie musimy wybrać odpowiedni słoik / żarówkę w jakiej chcemy stworzyć nasz ogród.

2. Konieczne jest zdecydowanie, który temat jest nam bliższy – tropiki czy pustynia. Jeżeli już udało nam się podjąć tą ciężką decyzję możemy zabrać się do wyboru roślin. Tu tak jak wyżej – dobieramy rośliny do wielkości naczynia i klimatu na jaki się zdecydowaliśmy. Las – rośliny tropikalne, step / pustynia – sukulenty, kaktusy. Tu też trzeba pamiętać, że sadzonki rosną więc nie możemy „pakować ich na styk” do naczynia.

Wykonanie

1.Przygotowujemy naczynie. Oczyszczamy, suszymy itp.

2. Jak wyżej przygotowujemy warstwy: 1 drenażową, 2 węgiel aktywny, 3 ziemia.

3. Sadzimy nasze roślinki – w pewnej odległości od ścianek naczynia (w żarówce niezbędna będzie do tego pęseta) i dość obficie podlewamy (przy żarówce wygodniej będzie dozować wodę pipetą) mając na uwadze, że ziemia, którą używamy jest całkiem sucha.

4. Jeżeli chcemy i mamy miejsce możemy dodatkowo udekorować nasze dzieło,  np. przy pomocy różnego rodzaju patyczków, kamieni ozdobnych itp.

Jeżeli już jesteśmy zadowoleni z efektu naszej pracy zamykamy słoik / żarówkę, ozdabiamy z zewnątrz i cieszymy się naszym ogrodem.

 

Jeżeli chodzi o pielęgnacje to nie musimy się szczególnie wysilać. Trzeba natomiast obserwować czy na ściankach naczynia nie zaczyna skraplać się woda. Jeżeli tak to należy na jakiś czas otworzyć naczynie lub zmienić jego miejsce położenia. Natomiast jeżeli widzimy, że nasze rośliny zaczynają usychać to trzeba je po prostu podlać.

W zamknięciu będzie tworzył się swoisty ekoklimat przez co rośliny nie będą potrzebowały tyle naszej uwagi.

 

Jeśli mace jakieś pytania, wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nami poprzez maila lub jeśli macie ochotę na konsultacje zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego Ogród Śląski Antoni Żurek w Świerklańcu!

 

 

 

 

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password