Rośliny Tropikalne - Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski Antoni Żurek

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 2228
Rośliny Tropikalne - Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski Antoni Żurek

Wakacje, słońce, ciepłe powietrze i TE ROŚLINY! Chyba z czystym sumieniem każdy może powiedzieć, że kiedyś myślał o przeniesieniu chociaż odrobiny takiego klimatu do domu. Mimo powszechnemu mitowi, że palmy i tropikalne rośliny MUSZĄ być w oranżeriach, z równie dużym powodzeniem można hodować je w domach. W poniższym wpisie chcę pokazać, że to wcale nie musi być takie skomplikowane. Wystarczy CHCIEĆ!

Ale po kolei.

Zacznijmy najpierw od podstawowego podziału roślin. Podzielimy je sobie na rośliny cieniolubne i światłolubne, co już chociaż trochę zawęzi nasze „pole wyboru”.

 

anturium 1 200x300 - Rośliny Tropikalne

ROŚLINY CIENIOLUBNE

W drodze wyjaśnienie. Rośliny cieniolubne są to wszystkie te gatunki, które nie lubią bezpośredniego wystawienia (ekspozycji) na światło słoneczne. W pomieszczeniach są to miejsca w okolicach okien wychodzących na wschód, północny-zachód i północ oraz wnętrza pokojów.

Do roślin cieniolubnych zaliczamy:

  • Monstera
  • Zamiokulkas,
  • Scindapsus,
  • Sanseweria,
  • Skrzydłokwiat,
  • Filodendron,
  • Cała grupa paproci,
  • Fikus,
  • Stromante,
  • Kalatea,
  • Kliwia,
  • Ketmia,
  • Anturium,
  • Chamedora.

 

DSC 0133 200x300 - Rośliny Tropikalne

ROŚLINY ŚWIATŁOLUBNE

Są to rośliny, które lubią jasne pomieszczenie ale nie lubią BEZPOŚREDNIEJ ekspozycji na światło słoneczne. W pomieszczeniu szukamy okien wschodnio-południowych, południowych, zachodnich oraz bardzo często miejsc bardzo jasnych ale bez bezpośredniego nasłonecznienia.

Do roślin światłolubnych zaliczamy:

  • Juki,
  • Draceny,
  • Szeflery,
  • Areki,
  • Krotony,
  • Banany,
  • Alokazia.

CIEKAWOSTKA: Rośliny o liściach pstrych (kolorowych) powinny mieć więcej światła, aby móc się prawidłowo wybarwić, dlatego takie rośliny często trafiają do grupy światłożądnych (miejsce nie bezpośrednio nasłonecznione).

Skoro podzieliliśmy już rośliny i miej więcej wiemy, z której grupy możemy wybierać, po krutce opiszę szczegółowiej rośliny z obu grup, które wg. mnie są najciekawsze.

 

Zaczniemy od cieniolubnych:

DSC 0941 200x300 - Rośliny Tropikalne

Monstera

Naturalnie występuje na terenach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Jej cechą charakterystyczną są wielkie (nawet do 60cm), zielone, „dziurawe” liście, a także liczne korzenie powietrzne umożliwiające jej z łatwością przyczepiać się do podłoża czy piąć po drzewach. Monstera najlepiej rośnie w podłożu torfowym, które zapewnia odpowiednią przepuszczalność podłoża. Co do podlewania. Roślina ta nie przepada za zbyt wilgotnym podłożem. W okresie letnim najlepiej podlewać ją obficie raz w tygodniu, a po jakiejś godzinie pozbyć się pozostałego nadmiaru wody. Jesienią i zimą natomiast podlewamy ją średnio raz na 10-14 dni, wtedy kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest już sucha. Liście wymagają regularnego zraszania. Optymalną temperaturą dla Monstery jest 24oC. Roślinę przesadzamy raz w roku w okresie wiosennym. Starszym okazom wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi.

Zamiokulkas

Roślina ta rośnie powoli za to w naturze może osiągnąć imponującą wysokość nawet do 100cm! Występuje w Tajlandii i Zanzibarze. Potocznie mówi się, że jest żelazną rośliną. „przezwisko” można powiedzieć jak najbardziej trafne! Zamiokulkas jest bardzo odporny na niedostatki wody, światła i niesprzyjające warunki. Potrafi magazynować wodę w mięsistych liściach i kłączach więc nie wymaga częstego podlewania. Zbyt obfite nawadnianie powoduje opadanie liści, gnicie kłaczy, a w efekcie zamieranie rośliny dlatego tak ważne jest aby go nie przelewać. Ta roślina potrafi przeżyć naprawdę długie tygodnie bez wody. Jeżeli postawimy kwiat w ciemnym miejscu jej liście zaczną się wyciągać i osiągną piękny zielony kolor. Trzeba pamiętać o przekręcaniu rośliny, gdyż będzie się ona obracać w kierunku światła. Optymalna temperatura to około 22-25oC. Jeżeli chodzi o glebę, Zamiokulkas lubi podłoże żyzne, próchnicze, przepuszczalne o odczynie kwaśnym. Jeżeli chodzi o przesadzanie to z młodymi roślinami podobnie jak w przypadku Monstery. Przesadzamy co roku do trochę większej doniczki. Starsze egzemplarze co kilka lat.

DSC 0195 208x300 - Rośliny Tropikalne

Filodendron

Pnącza w zasadzie pochodzące z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. i Północnej. Filodendron nie ma jakiś szczególnych wymogów pielęgnacyjnych. Bardzo dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniu. Temperatura dla wszystkich filodendronów powinna wahać się w granicach 18-22ºC. Odmiany o liściach czysto zielonych zimą lubią przebywać w nieco niższej temperaturze 14-16ºC. Gatunki o pstrych i aksamitnych liściach wymagają ciepłego podłoża, co najmniej 18ºC. Jeżeli chodzi o podlewanie. Wymagają one umiarkowanego nawadniania w okresie wiosenno – jesiennym, później troszkę oszczędniej, miękką wodą o temperaturze pokojowej. Roślinę przesadzamy wiosną do nowej doniczki średnio co 2, 3 lata. Odmiany szybko rosnące częściej.

Epipremnum

Dekoracyjne pnącze pochodzące z Chin, wschodniej Azji, subkontynentu indyjskiego, Indochin, Azji Południowo-Wschodniej, Papuazji, Australii oraz wysp Pacyfiku. filodendronu. Dużą zaletą Epipremnum jest możliwość prowadzenia jako roślina pnąca na palikach lub z powodzeniem można uprawiać go w wiszących pojemnikach. Szybko rośnie może osiągać spore rozmiary, ich pędy mogą dorastać nawet do 5-6 m długości. Ale bez obaw! Jeżeli według nas będzie miała już za długie pędy spokojnie możemy je przycinać. Mało wymagająca roślina o kolorowych liściach idealnie nada się dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na opiekę. Z racji tego, że jest to pnącze wymaga podpór w postaci drabinek, metalowych obręczy lub owiniętych kokosem palików. Idealnie nadaje się też do rozpinania nad drzwiami, łukami w pomieszczeniach, tworząc zieloną ramę. Epipremnum nadaje się też do uprawy w wiszących pojemnikach. W tym wypadku pozwalamy pędom swobodnie zwisać. Roślina najlepiej będzie się czuła w w żyznym, przepuszczalnym, próchniczym, lekko wilgotnym podłożu, o obojętnym lub lekko kwaśnym pH, w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności powietrza. Nie potrzebuje dużej doniczki – ma słabo rozwinięty system korzeniowy. Jeżeli chodzi o podlewanie. Podlewamy tyle aby ziemia stale była lekko wilgotna. Nie możemy dopuścić do przesuszenia gleby.

DSC 0059 200x300 - Rośliny Tropikalne

 

To teraz parę słów o światłolubnych.

Anturium

Pochodzi z lasów Ameryki Środkowej. W naturze osiąga imponujące rozmiary. Dorasta nawet do 70cm. Wymaga środowiska nasłonecznionego i ciepłego. Do prawidłowego wzrostu musimy zapewnić mu temperaturę ok. 22–24oC, ciepłego podłoża (25oC), rozproszonego światła i dużej wilgotności powietrza. Zimą temperaturę należy obniżyć do około 16-18°C. Jako podłoże najlepiej użyć substrat torfowy lub mieszankę mchu torfowca, ziemi kompostowej i gliny. Jeśli chodzi o podlewanie. Nawadniamy Anturium co kilka dni letnią wodą (nie zraszając rośliny od góry), tak aby ziemia była ciągle wilgotna ale nie mokra. Warto także codziennie zraszać liście. Zimą podlewanie ograniczamy. Przesadzanie. Młode rośliny przesadzamy co roku. Starsze raz na kilka lat.

Bananowiec

banan 200x300 - Rośliny Tropikalne

Roślina, która każdemu najbardziej kojarzy się z tropikami! Bananowiec pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych rejonów Azji płd-wsch (Półwysep Malajski) i Australii, skąd jego uprawa rozprzestrzeniła się na wyspy Pacyfiku oraz wybrzeża Oceanu Indyjskiego i Amerykę Południową i Środkową. Niektóre odmiany dorastają nawet do 10m! w domach jednak zazwyczaj spotykamy karłowate wersje, które osiągają ok 2m wysokości. Jako roślina tropikalna bananowiec lubi wysokie temperatury. Musimy zapewnić mu ok 20oC. Nie lubią wiatru ze względu na słabe łodygi i kruche liście więc miejsce z przeciągami odpada. Zimą minimalna temperatura jaką musimy mu zapewnić to 15oC. Najlepszymi glebami do ich uprawy są gleby drobnoziarniste, piaszczysto-gliniaste, dobrze nawodnione o odczynie kwaśnym. Jeżeli chcemy cieszyć się pięknym bananowcem w domu musimy się trochę wysilić. Roślina potrzebuje dużej wilgotności i jak największego nasłonecznienia. Najlepiej podlewać 2-3 razy w tygodniu. Co do przesadzana. Bananowiec rośnie naprawdę szybko! Można powiedzieć „rośnie w oczach”. Dlatego też zaleca się zakup dużej doniczki. Jeżeli widzimy, że roślina ma już w niej za ciasno wtedy na wiosnę przesadzamy do większej.

Kroton

DSC 0173 200x300 - Rośliny Tropikalne

Pochodzi z Malezji i Indii Wschodnich. Charakterystyczną cechą są kolorowe liście w kształcie przypominające liście dębu. Może dorastać do 1 m. Musimy pamiętać, że krotony lubią światło. Im mają większe nasłonecznienie tym bardziej intensywny kolor mają ich liście. Aby nie zrzucał liści zimą należy zapewnić mu przez cały czas możliwie wyrównaną stałą temperaturę. Optymalna temperatura zimą wynosi 15°C (dopuszczalna jest 13oC, jeżeli nie występują jej wahania). Maksymalna temperatura jaką Kroton może wytrzymać to 27oC. Natomiast minimalna temperatura w zimie to 16˚C. Latem podlewamy 2–3 razy w tygodniu, utrzymując ziemię stale wilgotną (nie pozwalając jej przeschnąć). Zimą wystarczy nawadniać co 4–5 dni. Zawsze należy używać letniej wody. Roślina lubi częste zraszanie liści miękką wodą.

 

Mam nadzieję, że ten wpis chociaż trochę pokazał Wam iż trzymanie roślin tropikalnych w domu wcale nie musi być aż takie skomplikowane. Teraz pozostaje zaprosić Was do naszego sklepu stacjonarnego w Ogrodzie Śląskim w Świerklańcu aby na własne oczy zobaczyć te przepiękne rośliny sprowadzone specjalnie dla Was!

SERDECZNIE ZAPRASZAM!

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password