Pigwowcówka czyli nalewka z pigwowca! - Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski Antoni Żurek

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 963
Pigwowcówka czyli nalewka z pigwowca! - Centrum Ogrodnicze Ogród Śląski Antoni Żurek

Na początku trzeba podać podstawowe różnice miedzy pigwą, a pigwowcem.

Podstawowa różnica już jest widoczna w samej roślinie. Pigwa jest biało kwitnącym niedużym drzewem, pigwowiec zaś to krzew obsypany najczęściej czerwonymi kwiatami.

Pigwa

Jest to krzew lub drzewo mogące dorosną nawet do 8m! W naszych warunkach natomiast zazwyczaj nie przekracza 3m. Posiada szerokoeliptyczne, ciemnozielone liście na wierzchniej stronie, a od spodu szaro omszone. Kwitnie późną wiosną (koniec maja, początek czerwca). Jej kwiaty są jasnoróżowe lub białe o średnicy około 5cm. Zalecane jest sadzenie dwóch odmian kwitnących jednocześnie, gdyż kwiaty zapylają się krzyżowo. Na początku owoce przypominają omszałe jabłka, w raz z dojrzewaniem pokrywają się woskowym nalotem. Czas zbioru owoców wypada w październiku. Jeżeli po zerwaniu będziemy przetrzymywać owoce w domu zmienią one barwę z zielonej na żółtą i zaczną wydzielać przyjemny aromat. Niestety ze względu na nasz klimat pigwa nie nadaje się na uprawę w sadach – może przemarzać. Jeżeli zdecydujemy się posadzić ją w swoim przydomowym ogródku musimy wybrać miejsce osłonięte od wiatrów i dobrze nawodnione ze względu na jej płytki system korzeniowy.

Pigwowiec

Krzewy dorastające do wysokości ok 2m. W kwietniu / maju roślina wypuszcza różnokolorowe kwiaty (czerwone, różowe lub pomarańczowe). Owoce bardzo podobne jak u pigwy przez co są mylone. Owoce są bardzo aromatyczne średnicy ok 4cm. Mają dużą zawartość witaminy C i pektyny. Niestety nie nadają się do jedzenia na surowo, za to są idealne na przetwory. Same krzewy są odporne na susze i mróz. Jedynym koniecznym zabiegiem jest jego regularne przycinanie w okolicach kwietnia.

 

Nalewka z pigwy

Składniki:

  • 1 kg owoców pigwy
  • 1 kg cukru
  • 0,5 litra wódki
  • 0,5 litra spirytusu

Sposób przygotowania:

Owoce pigwy myjemy, osuszamy i kroimy na ćwiartki pamiętając o usuwaniu gniazd nasiennych. Później wrzuca się je do dużego słoika i zasypuje cukrem zostawiając na 2 tygodnie w ciemnym miejscu. Po tym czasie powstały syrop zlewamy do innego słoja i zalewamy spirytusem. Całość wymaga jeszcze 2 miesięcy „leżakowania” w miejscu niedostępnym dla światła. Z kolei resztę owoców można zalać wódką i po 3 tygodniach przefiltrować. Na końcu oba roztwory łączy się.

 

Nalewka z pigwowca

Składniki:

  • 1kg dojrzałych owoców pigwowca,
  • 1,5 litra wódki 40%,
  • 1 szklanka cukru,
  • 5 łyżek miodu,
  • sok z pomarańczy.

Sposób przygotowania:

Tak jak w przypadku nalewki z pigwy owoce musimy umyć osuszyć i pokroić na ćwiartki. Przygotowane owoce przesypujemy do dużego słoja, a następnie zalewamy wódką i pozostawiamy mieszankę na 2 tyg. Kolejny krok to zlanie alkoholu do innego naczynia. Owoce zasypujemy cukrem i pozostawiamy na kilka dni aż cukier się rozpuści co jakiś czas mieszając aby przyśpieszyć rozpuszczanie się cukru. Następnie wlewamy alkohol do owoców, dodajemy miód i sok z pomarańczy. Odstawiamy na kolejne 2-3 tygodnie. Na końcu filtrujemy nalewkę i rozlewamy do butelek. Butelki „leżakujemy” w ciemnym miejscu przez około 3 miesiące aby nalewka „dojrzała”.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password