Projektowanie ogrodów – ogrody naturalne i ich specyfika

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 270
Projektowanie ogrodów – ogrody naturalne i ich specyfika

Nowoczesne ogrody, urządzane ręką wytrawnych, zawodowych projektantów zieleni przypominają rysunek techniczny, w którym każda linia krawężnika, alejka i klomb mają swoje idealnie przypisane pozycje. Mimo niepodważalnej estetyki, w takich miejscach często brakuje świeżości i dzikości natury.

Czym jest ogród naturalny?

Cechą, która przyciąga uwagę w naturalnym ogrodzie jest jego pozorne zaniedbanie. Wynika ono z rodzaju wybieranych roślin i zapewnianej im swobody wzrostu. Wprawne oko ogrodnika dostrzeże jednak w takiej aranżacji wiele elementów, które wprowadzają swoistą dyscyplinę do dzikości natury. Podstawowym założeniem ogrodu naturalnego jest wykorzystanie w nim gatunków właściwych dla lokalnego środowiska. W polskich warunkach klimatycznych w naturalnym ogrodzie nie znajdzie się różaneczników, magnolii czy hortensji, ale rodzime margerytki, bratki i kaczeńce. Wybierając rośliny, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich wymagania. Pomimo dobrej aklimatyzacji wynikającej z przynależności do naszej strefy klimatycznej poszczególne odmiany mają swoje upodobania. Wybór słonecznego czy zacienionego stanowiska, rodzaju gleby, nawodnienia ma kardynalne znaczenie dla piękna ogrodu. W doborze istotna jest też zasada stopniowania wysokości roślin, które dzięki temu nie będą sobie przeszkadzać i ograniczać nawzajem dostępu światła.

Dekoracje, instalacje i ścieżki

W projektowanym ogrodzie wszystko powinno być jak najbardziej naturalne. Oznacza to, że do minimum powinniśmy ograniczyć ingerencję tworzyw sztucznych, cementu i stali. Ekspansywne rośliny można ograniczać, budując niewysokie murki z kamieni polnych lub ustawiając plecionki z wikliny. Na ścieżkach najlepiej sprawdza się ściółka lub próchnica. Osoby potrzebujące większego komfortu mogą sięgnąć również po kamienie lub wytrzymałe drewno. Projektowanie ogrodów naturalnych wymaga też uwzględnienia instalacji wodnej. Najprostszym i zarazem najlepiej komponującym się elementem jest niewielkie oczko wodne o nieregularnym kształcie. Atutem takiej instalacji będzie zmienna głębokość, która umożliwi uprawę roślin wodnych i bagiennych – lubiących odmienne warunki. Warto też pomyśleć o wyborze roślin, których atrakcyjność nie zmienia się wraz z porami roku. Poza tym, owoce głogu, dzikiej róży czy berberysu zaproszą do ogrodu ptaki i małe zwierzęta.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password