Sprzedaż żywotników. Niezbędne zabiegi pielęgnacyjne

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 370
Sprzedaż żywotników. Niezbędne zabiegi pielęgnacyjne

Rośliny iglaste coraz częściej trafiają do naszych ogrodów, cenione zarówno z uwagi na stosunkowo łatwą uprawę i odporność na warunki klimatyczne, jak i atrakcyjny wygląd o każdej porze roku. Na ich urodę trzeba jednak zapracować odpowiednią pielęgnacją. W ofercie sprzedaży naszego centrum znajdziesz wiele pięknych gatunków roślin iglastych – m.in. żywotnika (Thuja sp.) czy jodłę (Abies sp.). Jak o nie dbać by ozdabiały nasz ogród jak najdłużej? Dowiedz się z poniższego wpisu!

Prowadzenie iglaków, czyli jak i kiedy ciąć?

Przycinanie drzew to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Odnosi się ona nie tylko do gatunków ozdobnych. Taki zabieg trzeba też wykonywać w przypadku drzewek owocowych. Celem przycinania drzew jest zapewnienie dostępu światła do mniejszych gałązek oraz „przewietrzanie” wnętrza, bo jak powszechnie wiadomo – światło i tlen są niezbędne w procesie fotosyntezy. Ciasno ułożone gałęzie sprawiają, że wnętrze drzewa usycha. Dotyczy to szczególnie takich odmian, jak popularne w ogrodach i na cmentarzach tuje.

Głównym powodem przycinania iglaków jest jednak chęć nadania roślinie odpowiedniego kształtu i zapobieganie niekontrolowanemu rozrostowi, który powoduje zasłanianie ścieżek i ograniczanie przejść. Cięcie drzewek iglastych oznacza również oczyszczanie ich ze starych, uschniętych i chorych gałęzi. Niestety w przypadku tych odmian na miejscu cięcia nic nie wyrasta, dlatego warto ograniczyć się do wyeliminowania tylko zbędnych, nieestetycznych gałęzi.

Podlewanie, nawożenie i ściółkowanie

Rośliny iglaste wymagają podłoża określanego jako kwaśne. W tradycyjnym ogrodzie gleba nie ma odpowiedniego odczynu, jednak większe kompleksy takich roślin tworzą sobie własne środowisko poprzez gubienie i przetwarzanie igieł. Sadząc pojedynczy młody krzew lub drzewo, warto wspomóc jego rozwój, stosując ściółkowanie. Polega ono na usypaniu wokół rośliny kręgu z kory lub ściółki leśnej, która zapobiegnie rozwojowi chwastów i wysychaniu gleby. Nawożenie stosowane jest dwa razy w roku – wiosną oraz jesienią. Sklep prowadzący sprzedaż tui oraz innych gatunków iglaków posiada również odpowiednie dla takich roślin nawozy. Zaliczają się do nich: Biohumus i Azofoska, stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Iglaki lubią też głębokie podlewanie, a im są młodsze, tym więcej potrzebują wody. Latem zalecane jest podlewanie co 10 dni w ilości około 15 l na m2.

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password