Poznaj podstawowe różnice pomiędzy cebulkami i nasionami

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 1001
Poznaj podstawowe różnice pomiędzy cebulkami i nasionami

Nasiona i cebulki są dobrze znane wszystkim pasjonatom ogrodów, kwiatów i roślin. Specjalnie dla Was zestawiliśmy ze sobą ich najważniejsze cechy i właściwości.

Charakterystyka cebulek kwiatowych

Rośliny rozwijające się w cebulkach przeważnie pochodzą z regionów, w których ze względu na zmienność pogody w ciągu roku lub trudne warunki klimatycznie nie jest możliwe przeprowadzenie długiej wegetacji. W ciągu wieków rośliny cebulowe zmuszone więc były dostosować się do sytuacji, w której jedynie wiosna stanowi dogodną dla ich rozwoju porę roku – dlatego cały okres ich wegetacji zamyka się zazwyczaj właśnie w jej obrębie.

Stąd bierze się również ich charakterystyczny kształt: wyłącznie na cebulce spoczywa bowiem odpowiedzialność za rozwój rośliny, a także za wykształcenie łodyg, liści, kwiatów oraz wszelkich substancji niezbędnych do wzrostu. Przyczyną jest tu konieczność maksymalnego skrócenia okresu wegetacji tak, by jeszcze przed nadejściem lata roślina zdołała zebrać wystarczająco wiele składników odżywczych do ponownego rozpoczęcia tej samej pracy w kolejnym roku.

Nasiona – co warto o nich wiedzieć

By dokładnie określić, czym różnią się między sobą nasiona i cebule, musimy powiedzieć parę słów również o tych pierwszych. Nasiono jest strukturą rozrodczą roślin nasiennych. Rozróżniamy rośliny nagonasienne – czyli takie, w których nasiona są odsłonięte i rozsiewane przez wiatr – oraz okrytonasienne, gdzie nasiona zamknięte są w owocach, a ich rozsiew odbywa się m.in. dzięki sile grawitacji lub działaniu zwierząt.

Nasiono zbudowane jest z zarodka, tkanki odżywczej pod postacią bielma i łupiny nasiennej. Zarodek stanowi przy tym element, z którego wykształci się cała roślina – począwszy od korzenia, przez łodygę, aż po kwiaty, liście i owoce. Żeby to się stało, musi nastąpić proces kiełkowania, który przekształci zarodek w siewkę. W chwili rozpoczęcia wzrostu zarodka kiełkowanie kończy się, rozpoczyna zaś rozwój wegetatywny, czyli wspomniane wykształcanie korzeni, łodyg, liści czy kwiatów.

Rośliny nasienne będą więc dobrze czuły się w łagodnym, niezbyt zmiennym klimacie, który pozwoli im poświęcić wystarczająco wiele czasu na powolny i wymagający rozwój.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password