Miniaturowe iglaki. Jak o nie dbać i dlaczego warto je mieć

person Autor: ogrodslaski list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetlenia: 620
Miniaturowe iglaki. Jak o nie dbać i dlaczego warto je mieć

Znakomitymi roślinami do małego ogrodu, na balkon, czy taras są miniaturowe iglaki. Mają różne kształty i kolory, nie zajmują dużo miejsca i nie zrzucają liści jesienią. Można je podziwiać przez cały rok i sadzić w gruncie lub donicy. Są wymarzonymi roślinami na suche murki lub skalniaki. Miniaturowe iglaki można uprawiać blisko ścian domów ze względu na niewielki system korzeniowy.

Jak uprawiać?

Miniaturowe iglaki należy uprawiać tak samo, jak ich duże odpowiedniki. Warto pamiętać, by na zewnątrz nie wybierać nowych, wymyślnych gatunków, które nie są odporne na mrozy. Mogą po prostu nie przeżyć ostrej zimy. Wersje z delikatnymi zielonymi igłami powinny mieć zapewniony cień w upalne dni. Miniaturowe iglaki najlepiej znoszą przepuszczalną i lekko kwaśną glebę, np. pomieszany piasek i żyzna ziemia ogrodowa z dodatkiem gliny. Należy zrobić drenaż i otwory odpływowe również w donicach. Podlewanie powinno być systematyczne, a gleba stale lekko wilgotna. Mszyce, przędziorki, tarczniki uwielbiają atakować przesuszone mini iglaki. Wystarczy opryskać rośliny środkami ochronnymi, by pozbyć się szkodników. Nawozy do iglaków lub biohumus należy podawać iglakom w okresie od wiosny do połowy lata. Zimą najlepiej przenieść rośliny w zacienione miejsce, okryć je i podlewać w czasie odwilży.

Kolory i kształty

Miniaturowe iglaki mogą przybierać ciekawe barwy: od zielonych, przez złociste, szare, błękitne, po pomarańczowe, a nawet fioletowe. Niektóre z gatunków, takie jak sosna pospolita Gold Medal, zmieniają kolor w trakcie sezonu. Wiosną są niebieskie, a później pomarańczowe. Wiosenne przyrosty iglaków są bardzo efektowne i ciekawe. Rośliny mogą przyjmować kształt kulek, stożków, kolumienek i gwiazdek, inne się zwieszają lub płożą. Młode okazy są przeważnie kuliste, a starsze mają postać piramidalną np. choina kanadyjska Betty Rose. Niektóre rodzaje z kulistego kształtu nabierają kształt kopca, a ich pędy ścielą ziemię. Iglaki szczepione na niskim pniu są dosyć popularne w uprawie. Podobnie prowadzi się modrzewie, ale są one wrażliwsze na mróz i słońce.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password