Woda fascynuje ludzkość. Ten żywioł przyciąga nas w sposób niemal magiczny – tryskająca, szemrząca czy też spokojna – w każdej z tych postaci woda odświeża i odżywia. Sam widok spokojnej tafli wody wystarczy, aby nas uspokoić i rozweselić. Lubimy oglądać wadę w każdej postaci, a miniaturowe oczko możemy urządzić nawet w ciasnym kącie.

Jest ona źródłem inspiracji dla projektanta oraz dla osoby podziwiającej piękno naszej posiadłości. Jest nieodłącznym elementem natury, więc trudno wyobrazić sobie ogród bez niej. Woda w ogrodzie pojawiać się może w wielu formach między innymi jako: oczko wodne, sadzawka, kaskada czy fontanna. Forma zbiornika i jego przeznaczenie zależy od tego co chcemy uzyskać i jak go eksploatować, oraz od formy i stylu już istniejącego ogrodu.

Oczko wodne.49d - Woda w ogrodzie

Przy dużych zbiornikach, bardziej zbliżonych do naturalnych, łatwiej mniejszym nakładem prac utrzymać równowagę biologiczną. Jednak przy każdym zbiorniku bez względu na rozmiar ważna jest odpowiednia filtracja. Czasami trudno przy niewielkim zbiorniku zdecydować się na zakup filtra zewnętrznego ze względu na jego rozmiar i niejednokrotnie cenę.Oczko wodne wcale nie musi być duże – nawet w najmniejszym zbiorniku woda stanowi oazę, przy której łatwo się odprężyć i dać ponieść marzeniom. Zwłaszcza, mając przed oczami delikatne listki i żywe kolory kwiatów unoszących się na powierzchni wody. Planując jednak budowę oczka wodnego należy zwrócić uwagę na fakt, że im mniejszy zbiornik tym trudniej utrzymać w nim stabilny ekosystem. Małe zbiorniki szybciej się nagrzewają szybciej pojawiają się efekty zbyt dużego nasłonecznienia czy naszej nadgorliwości w karmieniu.

W takim przypadku klienci decydują się na zakup pompy zintegrowanej z gąbką a czasem nawet lampa UV, lecz każdorazowe jego mycie łączy się z koniecznością jego wyjęcia z wody. Przez co nie zaleca się stosowania tego typu filtracji przy głębokich zbiornikach, raczej w misach czy małych sztucznych formach. Jeśli dysponujemy zbiornikiem większych rozmiarów oferujemy duży wybór filtrów i pomp, oraz fachową pomoc w ich doborze. Ponieważ tylko odpowiednio dobrany asortyment może nam zagwarantować czystą wodę.

Rośliny przybrzeżne, pływające, i te o pływających liściach są ważne dla naszych oczek ponieważ: wzbogacają wodę w tlen, stanowią element dekoracyjny i zapewniają cień. Obsadzając roślinami zbiorniki wodne trzeba zwrócić uwagę na odmienne potrzeby wybranych gatunków. Generalnie, większość roślin lepiej znosi niższy stan wody, niż zbyt wysoki w odniesieniu do preferowanego przez dany gatunek). Dobierając rośliny należy zwrócić uwagę na to ile czasu będziemy mieli na ich pielęgnację, czy gatunek ten bardzo się rozkrzewia oraz jakie stanowisko potrzebuje.

Filtry do oczek wodnych, dzielimy na:

Filtry przelewowe, zazwyczaj wyposażone są w różnego rodzaju wkłady, zapewniające oczyszczanie zarówno biologiczne jak i mechaniczne. Filtry te działają na zasadzie grawitacji, woda wtłaczana przez pompę do filtra, wytraca swoją prędkość i swobodnym ciekiem wypływa z filtra. Należy jednak zapamiętać, że filtr musi być usytuowany ponad lustrem wody, a wąż odprowadzający nie może się znaleźć wyżej niż filtr.

Filtry ciśnieniowe pozwalają na mechaniczne i biologiczne filtrowanie wody, oraz są one zintegrowane ze sterylizatorem UV-C. Ich szczelna budowa i konstrukcja powodują, że woda wpadająca do filtra nie wytraca swojego ciśnienia, dzięki czemu możemy ją dalej tłoczyć nawet pod wzniesienia. Należy dodać, że filtry ciśnieniowe są używane zazwyczaj przy obsłudze kaskad. Większość z nich maja funkcję samoczynnego oczyszczania, która polega na przestawieniu pokrętła na opcje czyszczenia (firm: Laguna, Tetra, Pontec), dzięki temu zanieczyszczenia oddzielnym wylotem zostają usunięte z filtra. Jest to ogromna zaletą, polecany jest szczególnie dla osób nie przepadających za moczeniem rąk w zawartości filtrów. Jego cena jest przez to nieco wyższa od przelewowego, lecz wygoda użytkowania i solidność jego wykonania jest naszym zdaniem warta tej ceny.

p9030195d - Woda w ogrodzieInnym czynnikiem wpływającym na jakość wody, jest odpowiedni dobór zestawu filtracyjnego. Zarówno filtr jak i pompa powinny być dostosowane do wielkości zbiornika, jak również należy tu mieć na uwadze planowana obsadę ryb. Dobierając pompę należy kierować się podstawowa zasadą, że zbiornik powinien zostać przepompowany minimum 1 raz w ciągu 2godz. Często używana jest także lampa UV, która poprzez promieniowanie ultrafioletowe zabija drobnoustroje jak i niektóre glony. Zastosowanie jej przed filtrem pozwala to na natychmiastowe wyłapanie przez mechanizmy czyszczące obumarłych cząstek.Aby mieć krystaliczną wodę należy przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze jest by nie budować oczka w miejscu całkowicie nasłonecznionym, ponieważ to promienie słoneczne są głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi glonów. Wpływają one również na przegrzewanie się zbiorników, co wpływa niekorzystnie na wszystkie organizmy znajdujące się w oczku. Należy również zwrócić uwagę, by bezpośrednio w pobliżu miejsca na oczko nie znajdowały się drzewa liściaste. Ich gałęzie zwisające na taflą wody wyglądają wspaniale, lecz gdy przychodzi jesień wszystkie ich liście opadają do wody, w znacznym stopniu je zanieczyszczając.

Tworząc oczko wodne należy się zastanowić, jakie ma mieć ono przeznaczenie, czy mamy w planach jego rozbudowę, oraz jak dużą powierzchnią dysponujemy. Tworząc sztuczny zbiornik musimy zdecydować z jakiego materiału chcemy go wykonać, mamy do dyspozycji:


Folia różnej grubości i kolorów. Jest trudniejsza w ułożeniu, ale nie ogranicza nas w tworzeniu różnych kształtów i głębokości. Dysponujemy foliami w kolorze czarnym, niebieskim i zielonym, a grubości przez nas posiadane to 0.5mm., 0.8mm., oraz 1mm. Folie te wytrzymują wiele lat, w zależności od staranności z jaką ją zamontujemy. Folię najlepiej zabezpieczyć przed przebiciem przez kamień czy inne ostre elementy w glebie specjalną geowłókniną, która zabezpieczy ją przed mechanicznymi uszkodzeniami. Ważne jest również, by warstwę przybrzeżną zabezpieczyć kamieniami do głębokości co najmniej 40cm., by zminimalizować szkodliwy wpływ słońca na folię. To jego działanie w największym stopniu wpływa na jej trwałość. Istnieje również możliwość zamówienia foli na konkretny wymiar, oraz o innej grubości niż przez nas posiadane. Mamy także w ofercie kleje do sklejania folii oraz łatki do zaklejania dziur pod wodą, nie szkodliwe dla ryb.Gotowe formy do wkopania. Zaletami tego typu zbiorników są stosunkowo niskie koszty robocizny oraz duża trwałość. Formy są wykonane z plastiku, i są dostępne w rozmiarach od 150 litrów do 1000 litrów. Są one czarne o ustalonych kształtach z progami ułatwiającymi obsadę roślin. Są wygodne w montażu i eksploatacji. Mamy także gotowe oczka wykonane z włókna szklanego, które są imitacją kamiennej kompozycji, są one poręczne, ponieważ posiada wiele udogodnień w postaci miejsca na ukrycie filtra, specjalnie wyprofilowanych boków pod kaskadę, czy miejsc na posadzenie roślin.21d - Woda w ogrodzie

Bentonit, minerał ten używany jest do produkcji bentomaty, jest on zarazem jej najważniejszym składnikiem. Minerał ten ma duże zdolności absorpcji wody. Zwiększa wtedy swoja objętość kilkanaście razy, a po napęcznieniu staje się nieprzepuszczalny. Jego zaletą jest to, że jest naturalny (ekologiczny), wadą zaś jest cena. Jest materiałem bardzo trwałym, jego wytrzymałość szacuje się na kilkadziesiąt lat. Jest idealny przy tworzeniu dużych rozlewisk, zbliżonych do naturalnych.

Preparaty do oczka wodnego. Obecnie dysponujemy dużym wyborem preparatów pielęgnacyjnych i ochronnych do oczka wodnego. Najogólniej środki możemy podzielić na:

 • pomagające nam utrzymać klarowność wody,
 • pomagające w walce z glonami nitkowatymi jak i tymi wywołującymi efekt zielonej wody,
 • przeciwdziałające rozwojowi glonów,
 • środki witaminowe dla roślin i zwierząt w oczku wodnym,
 • środki do dezynfekcji i leczenia ryb ,
 • preparaty pomagające przygotować wodę do wpuszczenia ryb, neutralizujące metale ciężkie i usuwające chlor.

Preparaty te są całkowicie bezpieczne zarówno dla roślin jak i zwierząt. Oczywiście pod warunkiem trzymania się ściśle dawek zamieszczonych na opakowaniach.

Ryby

Gdy woda w naszym oczku jest czysta, dobrze natleniona, nie zawiera chloru i innych zanieczyszczeń, wtedy możemy pomyśleć o rybach. By ryby mogły cały rok przebywać w naszym zbiorniku, nie wystarczy dobrze dobrana filtracja i napowietrzanie. Należy zwrócić uwagę by zbiornik był odpowiedniej głębokości. Jeśli zdecydujemy, że nasze ryby maja zimować w oczku jego głębokość powinna wynosić minimum 1m, a im głębiej tym dla naszych pupili lepiej. Najczęściej spotykanymi w naszych oczkach rybami są:

 • Karasie są one najbardziej odpornymi rybami na wiele niedogodności i zaniedbań. Najlepiej czuje się w większej grupie osobników tego samego gatunku, oraz maja tendencję do dużego rozrodu. Żyje w wodach wolno płynących i stojących, z bogata florą. Ze względu na łatwość hodowli i bardzo dużą różnorodność barw jest jedną z najpopularniejszych ryb.
 • Karp jest najokazalszą ryba stawową, zarówno pod względem ubarwienia, jak i wielkości. Należy je hodować tylko w dużych i głębokich zbiornikach. Jest ryba długowieczną i dużą, osiąga rozmiary nawet do 70cm. długości. Ryby te nie należą do najłatwiejszych w hodowli, jednakże niektórzy ich posiadacze nie podzielają tej opinii. Ich obecność świadczy o klasie i umiejętnościach hodowcy.
 • Amury są typowo roślinożernymi rybami. Głowa szeroka, jego grzbiet jest koloru ciemnozielonego do czarnozielonego, boki są nieco jaśniejsze. Powszechnie jest uważana za rybę zjadającą glony, lecz jeśli w jej pobliżu znajduje się jakaś inna forma pokarmu roślinnego (np. lilie wodne), trudno mu wytłumaczyć, że ma je omijać.
 • Orfy – ryba ta nazywana jest również pomarańczowym jaziem, ponieważ w istocie jest jaskrawo ubarwiona rasą jazia. Jest węższa i dłuższa niż karaś. Jest typową ryba stadną i ruchliwą, lubi zbiorniki o dużej powierzchni. Z małych zdarza się, że czasem udaje jej się wypaść.
 • Jesiotry mają ubarwienie bardzo zmienne. Ich ciało jest silnie wydłużone, zwężające się ku ogonowi. Długość ryby może dochodzić do nawet do 2m., lecz wymagają głębokiego i bardzo dobrze napowietrzanego zbiornika.

Kaskady

Prosta sadzawka sama w sobie nie jest zbyt efektownym obiektem. Może jednak posłużyć za zbiornik wody do zasilania innych obiektów wodnych w ogrodzie, takich jak kaskadowy wodospad, strumyk czy kanał wodny. Zasadniczo kaskada jest serią stopni ze zbiornikiem u podstawy. Ich nachylenie, długość czy wielkość zbiornika zasilającego, zależy tylko i wyłącznie od nas. Dzięki nim w ogrodzie możemy uzyskać naturalny szmer, czy plusk wody. Jest on kojący dla uszu właściciela, i bardzo potrzebny sąsiadującym z nim roślinom, którym zapewnia wilgoć i nawilżenie. W naszej ofercie znajdą państwo:

 • Kaskadę z tworzywa sztucznego, która tworzy imitację prawdziwej skały.
 • Kaskadę z naturalnego kamienia jest najciekawsza, ale wymaga dużej wprawy w ułożeniu. Tutaj proponujemy pomoc fachowców.
 • Folie z wtopionym żwirem, ułatwia ona uszczelnienie cieku wodnego wykonanego z naturalnego kamienia. Jej zaletą jest łatwość i szybkość montażu.

Fontanny

Najprostsze fontanny, nadające się do małych i średnich oczek, można kupić razem z pompką już za kilkadziesiąt złotych. Do ich umieszczenia potrzebne jest jedynie płytkie miejsce w oczku lub półka na głębokości około 20-30cm. W większych stawach można również zainstalować tego rodzaju pompy, tylko konieczne będzie postawienie w wodzie postumentu na którym postawimy tą pompę. Innym rozwiązaniem może być zakup fontann zintegrowanych z pływakami, utrzymującymi pompę na powierzchni, lecz ze względy na cenę cieszą się one mniejsza popularnością.

Poza tego typu fontannami, dysponujemy dużym asortymentem z zakresu fontann betonowych i z tworzywa sztucznego. Oferta nasza obejmuje zarówno fontanny wolnostojące działające w obiegu zamkniętym (bez potrzeby posiadania źródła wody w pobliżu), jak i z możliwością zainstalowania ich w już istniejących zbiornikach. Oferujemy dość szeroką gamę kolorystyczną, oferowanych fontann, jak również możliwość zamówienia nie posiadanych przez nam egzemplarzy z katalogów. Celem zapewnienia fontannom dłuższej trwałości kolorów, dysponujemy preparatami do ich impregnacji, jak również środkami zapobiegającymi rozwojowi glonów.

Share