Byliny to wieloletnie rośliny zielne, które tracą co rocznie swoją część nadziemną pod koniec okresu wegetacji, by na wiosnę znów budzić się do życia. Bywają także okazy o zimozielonych liściach, które dodatkowo zdobią nasze ogrody, również zimą.

Jest bardzo wiele gatunków bylin, które dzięki ogromnemu zróżnicowaniu liści i kwiatów przez cały sezon są istotną częścią wszelkich aranżacji ogrodowych. Dzięki temu możemy wykorzystać je według naszej fantazji i potrzeb. Bez trudu dobierzemy rośliny na miejsca suche, wilgotne, słoneczne czy zacienione. Wiele roślin, a szczególnie dostosowane do wzrastania na ,,trudnych’’ powierzchniach byliny skalne, można wykorzystać na skalniaki, kwitnące rabaty, czy też tworzyć z nich kolorowe roślinne dywany.

W doborze roślin głównie należy kierować się jakością gleby, nasłonecznieniem i zastosowaniem, np.:

 • Skalniak – (gleba uboga, sucha, duże nasłonecznienie)

Byliny skalne, które polecamy – dąbrówki, dzwonki, gęsiówki, głodki, głowienki, goździki skalne, macierzanki, mydlnice, naradki, płomyki, posłonki, przetaczniki, rozchodniki, skalnice, smagliczki, szarotki, żagwiny i wiele innych okazów, które różnią się barwą i terminem kwitnienia.

Bardziej interesującą formą skalniaka jest uprawa roślin na skałach. Jest sporo gatunków, którym takie warunki odpowiadają.

Oto nasza propozycja :

• oryginalne kamienie takie jak wapienne samorodki, w których naturalnych wnękach nożna zasiedlić niektóre okazy, lub odpowiednio ułożone płyty z serpentynitu, piaskowca, łupków czy też wapienia. W które możemy posadzić piękne rośliny, np.: lewizje, naradki, pierwiośniki, rojniki, rojnikowce, rozchodniki, rozularie, skalnice, smagliczki …

Jeżeli marzy nam się rabata kwitnąca cały sezon i prezentująca swoje piękno nawet w zimie,należy w tym przypadku dołożyć trochę starań, aby gleba była dobrze przygotowana, zasobna w składniki pokarmowe. Wtedy rośliny tam posadzone będą zdrowo rosły obficie kwitły przez wiele lat.

 • Kwitnąca rabata – miejsce słoneczne, polecamy :

astry, chabry, dzielżany, dzwonki, jeżówki, języczki, kosaćce, kukliki, liatry, liliowce, łubiny, maki, nachyłki, odętki omiegi, orliki, ostróżki, przegorzany, płomyki, pysznogłówki, rudbekie, słoneczniczki, złocienie, itp.

 • Kwitnąca rabata w miejscu bardziej zacienionym, możemy posadzić tam następujące okazy:

bergenie, miodunki, naparstnice, parzydła, pluskwice, rodgersie, serduszka, tawułki, tojady, zawilce, itp.

Ta grupa bylin różni się wzrostem, okresem kwitnienia i bogatą paletą barw. Dla tego warto spojrzeć na naszą pełną ofertę, gdzie są wyszczególnione wszystkie byliny pod względem wysokości koloru i okresu kwitnienia, dostępne w naszym centrum.

 • Wiele bylin przepięknie pachnie w czasie kwitnienia lub ich łodyżki wydają ciekawy aromat, do nich zaliczamy : dyptamy, fiołki, goździki, kocimiętki, konwalie, macierzanki, melisy, mięty, lawendy, płomyki, szałwie, …

Część z nich należy do grupy ziół tak ostatnio popularnych i przydatnych. Zioła można u nas zakupić w dwojaki sposób. Albo jako gotowe rośliny w doniczkach, lub wybrać z naszej bogatej oferty nasion.

 • Ciekawą grupą są byliny ozdobne z liści. Cieszą one nasze oczy różnobarwnymi kolorami liści i cały sezon wegetacyjny mogą mieć na rabatach, obwódkach, czy w osobnych grupach, oto parę z nich:

dąbrówki, firletki, hosty, jasnoty, koniczyna, miodunki, wilczomlecze, żurawki …

 • Zimowe piękno zapewniają nam: ciemierniki, barwinki, bergenie, runianki, kopytniki, oraz trawy ozdobne. Również pozostałości kwiatostanów krwawnika, rozchodników, tawułek, karczocha, chabrów tworzą swoista formę w zimie.

Z bylin można tworzyć również wspaniałe niskie żywopłoty i kwitnące dywany. Sadzimy je wtedy w nieco gęściejszej rozstawie tak, aby rośliny te zrosły się ze sobą w miarę szybko.

 • Na niskie żywopłoty polecamy:

lawendy, lebiodki, ożanki, santoliny, szałwie, …

 • Zamiast trawnika w słonecznych miejscach stosujemy:

bodziszki, dąbrówki, gajowce, jasnoty, karmniki, macierzanki, niskie przetaczniki, rogownice, rozchodniki, tojeść rozesłaną,…

 • Gdy pod drzewami mamy problem z pustymi, mało efektownymi połaciami , najlepiej obsadzić je roślinami okrywowymi do cienia np.:

barwinek, bodziszek, dąbrówka rozłogowa, fiołek wonny, gajowiec, jasnota, konwalia, kopytnik, pragnia, przylaszczka, rdest, runianka, ułudka, zawilec gajowy …

Pamiętajmy jednak , że drzewa pobierają dużo wody z otaczającej je gleby, więc nie zapominajmy o dodatkowym podlewaniu naszej roślinnej kępy w okresie suszy.

Paprocie – to rośliny typowo cienio i wilgociolubne, które wymagają do uprawy gleby wilgotnej, zasobnej w próchnicę i kwaśnej lub lekko kwaśnej. Oczywiście są tutaj także wyjątki, które rosną w pełnym słońcu i na glebach wapiennych.

 • Paprocie do cienia i wilgociolubne: adiantum stopowate, długosz królewski, języcznik zwyczajny, narecznica mocna, onoklea wrażliwa, paprotnik szczecinkozębny, pióropusznik wschodni,
 • Paprocie lubiące słońce: długosz królewski, narecznica mocna.

Osobnym tematem są rośliny wodne i przybrzeżne, które są niezastąpione w tworzeniu zarówno dużych akwenów jak i oczek wodnych . Pomagają one w utrzymaniu równowagi biologicznej i wspaniale uzupełniają się z powierzchnią wody. Do nich należą:

 • Rośliny podwodne (dobrze natleniają wodę): moczarka , rogatek, przęstka, wywłócznik
 • Rośliny nawodne (korzeń rośnie na dnie, liście na lub nad powierzchnią wody): lilie wodne, łończeń baldaszkowaty, oczerety, pałki, pontederia, strzałki, tataraki..
 • Rośliny bagienne i wilgociolubne: hołtunia, irys żółty, jaskier, jaszczurzec, kaczeniec, kalla, kroplik, krwawnica, manna pstra, mięta wodna, niezapominajka, sitowie, tojeść, trzcina pstra, turzyca muskingenska, żabieniec babka ….

Ostatnim tematem są trawy i bambusy. Bez nich nasz ogród nie miał by stylu. Jest ich szeroka gama, od niskich okrywowych do wysokich dorastających do 3m. Szeroki wybór gatunków powoduje, możliwość wybrania odpowiednich roślin do każdych warunków. Oto niektóre z nich:

 • bambusy, kostrzewy, manny, miskanty, mozgi, owsice, proso, rajgrasy , rozplenice, spartyny, strzeplice, turzyce, wydmuchrzyce itd.

Do zapoznania się z całym asortymentem roślin dostępnych w naszym centrum ogrodniczym zapraszamy do pełnej oferty na naszej stronie.

Dalsza pielęgnacja bylin

 • Sadzenie i przesadzanie – byliny ze względu na sprzedaż w pojemnikach można sadzić w ciągu całego okresu wegetacji. Przesadzamy natomiast najlepiej wczesną wiosną lub jesienią. Dobrą porą jest też okres po kwitnieniu, kiedy niejednokrotnie przycinamy rośliny, aby oczyścić je z zasuszonych kwiatów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed wysuszeniem nowo posadzonej rośliny. Niektóre gatunki roślin powinno się przesadzać co parę lat, dla odmłodzenia kępy. Inne nie lubią częstego przesadzania.

Ważne jest również dobre przygotowanie gleby. Wskazane jest wzbogacić rabatę w próchnicę i składniki pokarmowe. Dodatek ziemi ogrodniczej, lub torfu(w zależności od wymagań rośliny) powinien wystarczyć.

 • Nawożenie – byliny rosną niejednokrotnie na jednym miejscu przez wiele lat, dlatego bardzo ważnym jest systematyczne nawożenie. Obecnie jest wiele nawozów dostępnych w sprzedaży, istotne jest żeby były dobrej jakości. Zasilamy najlepiej na wiosnę, nawozami o przedłużonym działaniu (1raz w roku), lub nawozami rozpuszczalnymi( kilka razy- do lipca).
 • Przycinanie i czyszczenie – co roku na wiosnę przycinamy obumarłe części nadziemne, również w okresie wegetacji czyścimy suche i chore liście, oraz przekwitłe kwiatostany. Dzięki tym zabiegom rośliny ładnie się prezentują i nie są atakowane przez choroby, które mogły by się rozwijać na rozkładających się częściach.
 • Choroby i szkodniki – niesprzyjające warunki atmosferyczne i glebowe wpływają na rozwój patogenów, dlatego tak ważne jest dbanie o nasze okazy. Jeżeli jednak zauważymy jakieś objawy chorobowe lub żerujące szkodniki, należy opryskać odpowiednimi środkami chemicznymi. Jeżeli mamy problem z rozpoznaniem co roślinie dolega zapraszamy do naszego sklepu z listkiem chorej rośliny. Dobierzemy odpowiedni środek, aby infekcja szybko ustała.

Rośliny cebulowe i bulwiaste – pierwsze zwiastuny wiosny i nie tylko

Rośliny cebulowe to bardzo duża grupa roślin o podziemnych organach spichrzowych w postaci cebul, bulw i kłączy. Szeroka gama i różnorodność gatunków sprzyja szerokiemu zastosowaniu tej grupy. Możemy je komponować z każdymi innymi roślinami i w różnych miejscach, począwszy jako uzupełnienie rabat i skalników, a także jako rośliny przybrzeżne lub piękne wykończenie trawników.

 • Sadzenie i terminy sadzenia

Sadzimy tylko cebule zdrowe i dobrej jakości, zazwyczaj trzykrotnie głębiej niż wysokość cebulki. Gleba powinna być żyzna przepuszczalna i bogata w próchnicę. Kwasowość gleby jest uzależniona od gatunków i dobrze jest wzbogacić podłoże mieszaniną torfu lub kompostu( w zależności od potrzeb).

Większość z nich zostaje przez wiele lat w glebie, inne tak jak begonie, dalie, eucomisy, kanny, krokosmie, mieczyki, należy sadzić wiosną i wykopywać po pierwszych przymrozkach tak, aby cebule nie zmarzły. Przechowujemy je wtedy w skrzynkach, w suchych pomieszczeniach(mieczyki), lub w wilgotnym torfie w niskiej temperaturze (dalie, canny, begonie ..).

 • Zakup cebul

Zakup roślin jest uzależniony od pory sadzenia i kwitnienia.

Przeważnie pierwszą porą na zakup większości cebul jest termin od VIII – X wtedy kupujemy okazy kwitnące na wiosnę i te które zimują w gruncie.

W okresie od II – V kupujemy rośliny nie zimujące w gruncie.

W naszym centrum posiadamy także duży wybór roślin cebulowych sadzonych w pojemnikach, dzięki czemu można je nabyć w ciągu całego okresu wegetacji.

 • Pielęgnacja

Rośliny cebulowe mają podobne wymagania jak byliny dla tego należy nie zapomnieć o odpowiednim zasilaniu i podlewaniu. Jeżeli widzimy jakieś zmiany chorobowe lub szkodniki, należy opryskać rośliny odpowiednimi środkami chemicznymi. Warto także pamiętać zaprawić cebule przeciwko chorobom i szkodnikom, w trakcie sadzenia.

 • Zastosowanie

Wczesny okres kwitnienia sprzyja sadzeniu cebulic, krokusów, przebiśniegów, ranników, szafirków na powierzchnię trawnika dzięki czemu zanim trawa rozrośnie się będziemy mieli kwitnący dywan na wiosnę.

W czasie wiosny i długiego lata na rabatach kwiatowych cieszyć nas będą czosnki, dalie, hiacynty, irysy, krokosmie, lilie, mieczyki, narcyzy, szachownice, tulipany, czy witające zimę zimowity i krokusy jesienne. Większość z tych roślin można z powodzeniem ścinać do wazonów.

Miniaturowe formy czosnków, dalii, tulipanów botanicznych czy innych form możemy śmiało posadzić obok bylin skalnych i stworzyć piękną roślinną kompozycję w swoim ogrodzie.

Ostatnio bardzo popularną stała się uprawa roślin w donicach. I w tej grupie jest wiele odmian wspaniale naddających się do tego stylu sadzenia, np.: amarylisy, begonie, dalie miniaturowe, hiacynty, lilie typu Pixie, narcyzy, oxalisy i wiele innych.

Share