Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie drzewka?

Szykując się na zakup bonsai, należy najpierw przygotować miejsce, gdzie mogłoby stać nasze drzewko. Otoczenie powinno być przez większość dnia oświetlone, najlepiej okno południowe, maksymalnie półtora metra od okna, ponieważ oświetlenie jest niezbędne do właściwej fotosyntezy naszej rośliny. Są rośliny, które mają mniejsze zapotrzebowanie na słońce na przykład: hoja, kamelia, bluszcz, ostrokrzew, karmona, oliwnik, oraz cis, lecz należy nie zapominać, że także potrzebują światła.

Do najbardziej popularnych i sprawdzających się w warunkach domowych są zaliczane: wiąz chiński, ligustr chiński, sagiteria, karmona, fikus retusa, fikus panda, podocarpus, sosna drobnokwiatowa,…

Jak pielęgnować drzewko?

Gdy już wybraliśmy odpowiednie dla bonsai miejsce, przystępujemy do zakupu. Kupując drewka, zwracajmy nie tylko uwagę na wygląd, ale także na „kondycję” naszego przyszłego okazu. Przyglądając się uważnie drzewkom, wyeliminujmy te, które nie podobają się nam, nie pasują do wybranego miejsca, czy mają jakiekolwiek objawy choroby. Nie zapomnijmy o zapytaniu się sprzedawcy o wymaganiach rośliny, by wiedzieć jak powinniśmy pielęgnować bonsai. Oglądając drzewko, przyjrzyjmy się czy jest one odrutowane. Jeżeli się okaże, że jest, a nie mamy wprawy w zdejmowaniu drutu, zapytajmy sprzedawcę, czy w odpowiednim czasie pomoże w zdjęciu go. Pamiętajmy także, że niektóre gatunki roślin przeznaczone na bonsai potrzebują okres zimowania, czyli przez określony czas muszą mieć zimniej, by mogły odpocząć. Zazwyczaj są to iglaki, ale także i niektóre liściaste, dlatego upewnijmy się zapytując sprzedawcę, lub zdobyć informację na temat danego gatunku.

Nawożenie jest jedną z istotnych czynności. Polecamy nawozy w formie stałej o przedłużonym działaniu np.: pałeczki nawozowe czy osmocote i płynnej przeznaczone specjalnie do bonsai lub do danego gatunku rośliny. Najlepsze nawozy są w formie stałej, ponieważ rozkładają się dłużej, co pozwala na dłuższe działanie. Zasilamy drzewka w okresie wzrostu rośliny (nie w okresie spoczynku). Dawki nawozu są zazwyczaj opisane na opakowaniu każdego nawozu. Nawozy płynne działają szybciej.Podlewanie jest jedną z najważniejszych rzeczy dla bonsai. Stosunkowo mała bryła korzeniowa i płytkie naczynie, sprawia, że woda wlewana bezpośrednio do pojemnika, od razu wycieka, i korzeń pobiera zbyt mało wody do życia. Co więc należy zrobić? Należy zanurzyć całe naczynie do wody i odczekać, aż całe powietrze z bryły korzennej uwolni się (z wody przestaną wypływać bąbelki). Robimy to raz na dwa tygodnie. Resztę dni podlewamy konewką najlepiej codziennie. Zraszanie drzewka nie jest konieczne, jedynie, kiedy są dni upalne.

Przycinanie drzewka należy robić raz na pół roku, chyba, że mamy zamiar pokazać drzewko innym, wtedy można obciąć, lecz pamiętajmy, że okaz, którym będziemy się zajmować, musi mieć określony przyrost, by masa korzenna mogła się zwiększać. Zbyt częste obcinanie powoduje zmniejszanie liści i mniejszą odporność na choroby.

Choroby i szkodniki zauważone na naszym drzewku należy natychmiast zwalczać. Zwalczamy środkami przeznaczonymi do danej odmiany. Najlepiej zabrać liść i pójść do sklepu, ze środkami chemicznymi, gdyż pokazując liść z widocznymi objawami choroby można stwierdzić, jakimi środkami można zwalczyć daną chorobę. Pamiętajmy także o zmianie rodzaju preparatu, ponieważ szkodniki mogą uodpornić się na dany rodzaj substancji.

Dalsze formowanie drzewka:

Drutowanie umożliwia formowanie drzewka w dowolnym stylu. Drutujemy gałęzie i nowe przyrosty, które mamy zamiar wyprowadzić tak, by tworzyły zgraną harmonię i nie wybiegały od stylu. Drutowanie jest jedną z dłuższych czynności formowania bonsai, ponieważ by gałąź zdrewniała, lub przyjęła dany kształt potrzebuje dużo czasu. Dla początkujących poleca się drut aluminiowy, oksydowany, ponieważ jest on giętki oraz można zmienić kształt w dowolnym czasie, lecz nie jest on w stanie wykrzywić bardziej uporczywych i grubych gałęzi, ponieważ nie jest on wystarczająco twardy. Wyróżniamy także drut miedziany, specjalny dla profesjonalistów, ponieważ przy wygięciu zachowuje swój kształt, i w późniejszym czasie nie da go się zmienić, należy później nagrzać go do odpowiedniej temperatury, by wróciły odpowiednie właściwości.Przycinanie naszego bonsai będzie w przyszłości miało wielką role w tworzeniu stylu oraz wyglądzie. Zatem polecamy profesjonalne narzędzia, które znacznie ułatwią upiększanie naszego okazu. Różne typy nożyc i kleszczy mają inne zastosowania, na przykład kleszcze kuliste przeznaczone są do wycinania gałęzi, by nie zostawały po nich ślady, albo nożyce, które są przystosowane do cięcia zielonych łodyg drzewka tak, by nie kaleczyło i szybko zabliźniały się. Dodając także, że oryginalne nożyce do bonsai sprowadzane w Japonii, są bardzo dobrej, jakości i wystarczają przy dobrym użytkowaniu na całe życie i nie należy ich ostrzyć!!!

Przesadzanie jest konieczne dla naszego drzewka, aby prawidłowo rosło. Powinno wykonywać się ten zabieg między rokiem, a pięcioma latami. Żeby stwierdzić czy przesadzanie jest konieczne, należy wyjąć roślinę z doniczki i przyjrzeć się korzeniom. Jeżeli widać, że zwijają się i przyjmują kształt naczynia, w którym znajduje się roślina, to jest znak dla nas, że należy przesadzić okaz. Przesadzamy oczywiście wiosną, by roślina nie doznała szoku, lecz zaczęła się budzić do życia już w świeżej ziemi. Przesadzanie zależy także od wieku. Czym starsze drzewko, tym rzadziej powinniśmy zmieniać donicę. Przesadzając należy pamiętać o przycinaniu korzeni, najbezpieczniejsze jest przycięcie bryły korzeniowej, by drzewko pobudziło się do życia oraz wzrostu. Pamiętajmy także, że należy kupić donicę kilka do kilkanaście cm większą od poprzedniej, żeby roślina wyglądała na nieprzytłoczoną przez ogrom donicy, najlepiej większą o 5-8cm. Po skończonym zabiegu pamiętajmy o nie nawożeniu drzewka przez trzy tygodnie, ponieważ mogłoby to zachwiać równowagę.Wyginanie umożliwia zmienienie kształtu grubych gałęzi. Do tego służą wyginacze, które odpowiednio zastosowane dają ciekawe rezultaty. Używając wyginacza uformujemy gałąź w formie „S”. Stosując taki wynalazek, należy pamiętać o korze drzewka, i najlepiej zabezpieczyć korę przed złamaniem, czy obdarciem przez owinięciem ją rafią.

W naszym centrum ogrodniczym posiadamy zarówno duży wybór okazów bonsai, jak i odpowiedni sprzęt do formowania i przesadzania roślin, oraz środki ochrony i nawozy do bonsai. Zapraszamy także do kupna roślin pod własne formowanie dla bardziej wprawionych, i gotowych do poświęceń.

Zapraszamy wszystkich wielbiciele bonsai pokazy na cięcia i pielęgnacji bonsai, które będą organizowane w naszym sklepie. Termin takiego spotkania będzie zapowiedziany na naszej stronie oraz w sklepie. Więcej informacji w biuletynie informacyjnym.

Share