Akwarystyka jest interesującym hobby, które zachwyca pięknem i różnorodnością gatunków zarówno ryb jak i roślin. Ponadto akwarystyka to hobby, które nigdy się nie znudzi, ponieważ czym dłużej ma się akwarium, tym jest one piękniejsze i zawsze można je urozmaicić nowymi dodatkami, rybkami, czy roślinkami. Dodatkowo akwarium ma na nas korzystny wpływ, ponieważ obserwując życie w naszym „obrazie” wyciszamy się, uspokajamy oraz równoważymy i opanowujemy nasze emocje. Badania wykazują, że dzięki akwariom polepsza się nasze samopoczucie, a co za tym idzie, wzrasta komfort życia i kontakty między ludźmi.

Asortyment w naszym sklepie.istockphoto 3338522 big - Akwarium lekarstwem na stres

Wybór w akwarystyce w naszej firmie jest dość spory i ciągle powiększany o kolejne dodatki do akwariów. Z każdym miesiącem dodajemy najnowsze ciekawostki, by każdego naszego klienta zadowolić różnorodnością asortymentu. Na chwilę obecną posiadamy szeroki wybór filtrów wewnętrznych jak i zewnętrznych do akwariów, kul i innych pojemników przeznaczonych do hodowli. Współpracujemy z dużą ilością firm, między innymi: Hagen, Tetra, AquaEI, Aqua, Szut, które posiadają wszechstronną ofertę, oraz sprawdzone i dobre produkty.

Ponadto prowadzimy sprzedaż wysokiej jakości pokarmu dla ryb, preparatów leczniczych i witaminowych, artykułów dekoracyjnych, a także tapet akwariowych z różnymi wzorami. Jest możliwość złożenia zamówienia na akwarium o dowolnych wymiarach. Posiadamy także wykształconą obsługę w tej branży, która pomoże dobrać i skompletować cały zestaw. Tak, aby odpowiadał zarówno państwu jak i rybkom mieszkającym w danym akwarium. Posiadamy także duży wybór gatunków ryb akwariowych, krewetek, jak również roślin oraz unikatowe aksolotle.

 

Miejsce umieszczenia akwarium.

Planując zakładanie akwarium należy znaleźć w naszym mieszkaniu miejsce płaskie, wolne od nierówności o stabilnym podłożu, by po pewnym czasie akwarium nie pękło, lub rzecz, na czym stoi nie załamała się pod dużym ciężarem wody. W pobliżu powinno znajdować się źródło prądu, dzięki któremu podłączymy urządzenia techniczne wspomagające pracę. Akwarium nie powinno znajdować się w miejscu, gdzie bezpośrednio padają promienie słoneczne, w przeciwnym wypadku naszym zbiorniku zakwitną glony, a woda stanie się nie klarowna, lub będą przyrastały glony nitkowate, istnieje też możliwość przegrzania wody. Zakładając akwarium pamiętajmy o dokładnym wypłukaniu.

 

Jakie warunki dlistockphoto 5280670 big - Akwarium lekarstwem na stresa ryb?

Starajmy się stworzyć rybkom podobne warunki do ich naturalnego środowiska. Ryby również są podatne na stres, przyczyniający się do powstawania różnych chorób. Należy wiec unikać: złej, jakości wody, zbyt dużej ilości ryb w zbiorniku, braku urozmaicenia w karmieniu, wahań temperatur wody, obsadzania jednego zbiornika nietolerującymi się gatunkami. Właściwości wody są łatwiejsze do uregulowania, gdy w akwarium zamieszkują ryby tego samego środowiska naturalnego. Ryby, rośliny i dekoracje będą ze sobą współgrały, jeżeli urządzimy biotop np. Ryby tylko z Malawi, a niemieszane gatunki. Takie warunki gwarantują nam, że opieka nad akwarium stanie się łatwiejsza, a ryby będą się czuły dobrze.

 

Oświetlenie

Czas oświetlania akwarium powinien wynosić około 12 godzin. W przypadku problemów z glonami, czas oświetlenia należy zredukować do 8godz. np. wyłączając oświetlenie na kilka godzin w okolicach południa. Ogromną rolę odgrywa również zastosowanie odpowiednich lamp. Jest ono zasadniczym czynnikiem wpływającym na wzrost roślin jak i samopoczucie zwierząt. Tylko przy właściwym składzie światła rośliny są w stanie przekształcić, CO2 na potrzebna im do życia glukozę. Aby dobrać odpowiednie świetlówki, należy dowiedzieć się ile wat mają nasze obecne świetlówki w akwarium. Oferujemyświetlówki o różnych zakresach widma, rozmiarach oraz proponujemy właściwe dobranie świetlówek do danego akwarium.

 

Podmiana wodyistockphoto 7037697 big - Akwarium lekarstwem na stres

Przy dużym zarybieniu akwarium przynajmniej raz w tygodniu
powinniśmy podmienić część wody
, jeśli nie używamy preparatów do stabilizacji wody. Wspiera to i pomaga zachować równowagę biologiczną, szczególnie w małych akwariach. W dużych, rzadziej zarybionych nawet poważniejsze zaniedbania, nie są tak drastycznie odczuwalne przez ryby. Można sobie pozwolić na podmiany wody, co 2-3 tygodnie. Do podmian i czyszczenia wody zalecamy używać specjalnie do tego skonstruowanych odmulaczy. Pozwalają na odessanie z dna zanieczyszczeń przy jak najmniejszej utracie wody. Posiadają dodatkowa regulacje mocy zasysania i odpowiednią budowę, która pozwala na dostanie się do rogów zbiornika i jeszcze dokładniejsze umycie akwarium. Należy pamiętać, by woda, którą dolewamy była odstana (najlepiej była przygotowana parę dni wcześniej) lub z dodatkiem preparatów do neutralizowania chloru i metali ciężkich. Postarajmy się by jej temperatura była jak najbardziej zbliżona do temperatury w naszym akwarium. Wylewamy maksymalnie połowę wody.

 

Rośliny w akwarium

Rośliny spełniają kilkanaście ważnych zadań. Zróżnicowanie odcieni zieleni wnosi do akwarium spokój i harmonię. Razem z bakteriami w podłożu, rośliny tworzą efektywny system filtracyjny. Należy posadzić szybko rosnące gatunki roślin takie jak: rogatek lub moczarka, które usuwają z wody zanieczyszczenia(azotany), już od pierwszego dnia. Podczas fotosyntezy rośliny pobierają dwutlenek węgla, a wzbogacają wodę w tlen, dają one także schronienie dla ryb, a wiec redukują stres u naszych wodnych pupilków. Młode ryby potrzebują gęsto posadzonych delikatnych roślin, aby schować się przed apetytem ich większych współplemieńców.

 

Temperatura wody

Większość ryb akwariowych jest przystosowana do wody o temperaturze ok.25°C. Dlatego powinniśmy ją odpowiednio ogrzać. Grzałka musi być umieszczona tak, by woda zawsze ją opływała, czyli musi ogrzewać wodę równomiernie. Wymagana ilość mocy jest bardzo łatwa do obliczenia. Zazwyczaj przelicza się 1, 5 Wata na litr wody w pomieszczeniach lekko ogrzewanych. Jeśli akwarium jest umieszczone w ciepłym pokoju, to wystarczy 1 Wat na litr. Polecamy wybrać grzałkę o większej mocy (oczywiście z termostatem), a i tak konsumpcja energii do uzyskania określonej ilości ciepła jest taka sama.

 

Filtry a czystość wody240px botia macracanthus by mgroch - Akwarium lekarstwem na stres

Na wielkość filtra by był odpowiedni do naszego akwarium ma wpływ przede wszystkim: rozmiar akwarium, ilość ryb, obsada roślinna jak również zewnętrzne zanieczyszczenia i przekarmianie ryb. Zawsze im większy filtr, tym dla nas lepiej. Woda przepływająca przez filtr nie powinna płynąc zbyt szybko, ponieważ bakterie odpowiedzialne za oczyszczanie wody z zanieczyszczeń muszą mięć czas na jej przefiltrowanie. W gotowych zestawach filtracyjnych jest to już odpowiednio dopasowane, co ułatwia nam wybór i pracę.

Filtry wewnętrzne pozwalają na regulacje przepływu wody. Jeśli jest on zbyt duży, przy pomocy kurka zamykającego można zmniejszyć przepływ do odpowiadającemu nam przepływowi wody. Większe cząsteczki wyłapywane są przez gąbki filtracyjne, a bakterie oczyszczające osądzają się w porach gąbki i przekształcają zanieczyszczenia w nieszkodliwe azotany. Ogromną rolę odgrywa odpowiednie mycie owych gąbek. Zalecamy mycie ich w wodzie odlanej z akwarium, w którym się znajdowały. Należy odlać trochę wody do wiaderka i wygnieść w niej gąbkę. Pozwala to na oczyszczenie z zanieczyszczeń a nie niszczymy przy tym pożytecznych bakterii odpowiedzialnych za ich rozkład. Bardzo ważne jest, by nie myć pod bieżącą wodą gąbki, ponieważ bakterie wrażliwe są na chlor.

Posiadamy w swojej ofercie preparaty, które przyspieszą rozwój niezbędnych bakterii. Njlepiej używać ich każdorazowo po wymianie wody, aby nie było problemu z biosferą. W sprzedaży posiadamy także preparaty uzdatniającą wodę kranową, zawierają one bakterie, „Nitrospiria”, które wspomagają i przyspieszają usuwanie niebezpiecznych substancji. Wybierając filtr dobrze zwrócić uwagę, by poza gąbkami, najlepiej różnej gęstości, posiadał on przynajmniej jeden wkład biologiczny. Mogą to być wkłady ceramiczne, o różnej strukturze i porowatości, biokule lub węgiel aktywny. Wkłady te myjemy rzadko, raczej, jeśli jest taka potrzeba wymieniamy je, zasada ich działania opiera się na gromadzeniu i namnażaniu pożytecznych bakterii pomocnych w oczyszczaniu wody, które osadzają się na porowatych ściankach.

Filtr zewnętrzny jest o wiele łatwiejszy w użyciu, nie trzeba go tak często czyścić, posiada również większą różnorodność wkładów. Posiada też wbudowane dodatkowe kieszonki, dzięki którym łatwiejsze jest namnażanie się bakterii. Jego czyszczenie jest również o wiele wygodniejsze, dzięki możliwości łatwego demontażu bez potrzeby wyjmowania części znajdujących się w akwarium, poprzez odcięcie dopływu wody na zaworkach. Dzięki większej powierzchni filtracyjnej łatwiej uniknąć problemów zapchania się filtra a przez co zmniejszamy stres i ułatwiamy sobie prace przy akwarium. Dzięki temu, że filtr znajduje się na zewnątrz zbiornika, nie zajmuje on niepotrzebnie miejsca, jak również wygląda bardziej estetycznie niż filtr wewnętrzny. Każdemu, kto na poważnie zamierza zająć się akwarystyką, i posiada troszkę większe zasoby finansowe polecamy te filtry.

 

Akwarium dla dziecka.istockphoto 000004992128 big - Akwarium lekarstwem na stres

Gdy nasza pociecha po wizycie w sklepie zoologicznym, lub u naszych znajomych nabiera ochoty na posiadanie akwarium, nie należy od razu odmawiać dziecku. Zastanówmy się, czy może jednak zainwestować w akwarium i cieszyć się razem z pociechą. Akwarium może, bowiem nauczyć dziecka nie tylko opieki nad zwierzątkami czy sumienności, ale także cierpliwości, która jest w dzisiejszych czasach ceniona. Akwarium takie nie musi posiadać idealnie dopasowanych ryb, roślin, ponieważ dziecko powinno się uczyć i doświadczać. Można u nas zakupić gotowe zestawy przystosowane pod bojowniki, czy złote rybki, które są łatwe w montażu i nie sprawiają większych kłopotów, ale także są wygodne na każdą kieszeń. Bojowniki i welonki nie potrzebują wielkich wymagań, jeżeli chodzi o temperaturę, czy filtr. Zestawy te mają zapewnione wszystko, czego potrzebują owe rybki, jedynym naszym obowiązkiem jest karmienie i częściowa podmiana wody.

 

Wiadomości ogólne.

Zakładając akwarium pamiętajmy, że powinno się ono rozwijać stopniowo. Uwzględniając to nie kupujmy od razu dużego stada ryb, lecz dokupujmy po pewnym czasię, by zobaczyć, czy przypadkowo nie jest już za dużo naszych podopiekunów. Ważnym elementem, jaki powinniśmy pamiętać przy czyszczeniu akwarium, to częsta podmiana wody. Błędem by było wylać całą wodę z akwarium i wlać nową, a rybki wpuścić do akwarium bezpośrednio do nowej wody. Mycie filtra należy także do systematycznych czynności, według zasad opisanych powyżej. W razie pojawienia się zabrudzeń pojawiających się na ściankach akwarium możemy je usunąć na trojaki sposób:

  • poprzez zastosowanie czyścików na zasadzie magnesu
  • zwykłą drapaczkę mechaniczną,
  • wygodniejszym dla posiadaczy zbiorników z łagodnymi rybami poprzez wpuszczenie do zbiornika krewetek.

Jest ich wiele gatunków, lecz ze względu na wspaniały wygląd polecamy red cristal oraz red cristal black, żywiące się w większości glonami, lecz nie pogardzą one również resztkami pokarmowymi. Nie zjadają one wszystkich glonów, lecz oczyszczają z większości pojawiających się powszechnie osiadających na ściankach i roślinach. Bardzo ważna rolę i znaczenie dla zdrowia i formy ryb ma odpowiednie karmienie. Należy regularnie zmieniać karmę i starać się jak najbardziej urozmaicać. Dobrze na kondycje ryb wpływa stosowanie pokarmów zwierzęcych, w formie żywej czy mrożonej. W razie naszej dłuższej nieobecności, można nabyć pokarmy wakacyjne lub weekendowe stopniowo się uwalniające. Z kolei, jeżeli brakuje nam czasu, można kupić elektryczne karmniki regularnie dozujące pokarm.

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty sprzedaży ryb akwariowych i założenia własnego akwarium. U nas każdy znajdzie coś dla siebie – oferujemy szeroką gamę towarów i wysoką jakość usług.

Share