Wiosną i latem właściciele sadow i ogrodów biorą się za sadzenie drzewek owocowych. Pora sadzenia jest zależna od gatunku drzewka. Te odporne na mróz sadzi się na jesieni, z kolei te delikatniejsze – dopiero na wiosnę. Ogrodnicy twierdza, że zawsze warto jednak dokładnie przyjrzeć się wybranej przez nas sadzonce.

Centrum ogrodnicze                                        

Przede wszystkim aby dokonać zakupy drzewek powinniśmy znaleźć zaufane centrum ogrodnicze, oferujące sprzedaż drzewek owocowych. Dobre centra mają zazwyczaj również swoją szkółkę drzew. Zakup drzewka z takiego miejsca to pewność, że drzewko było transportowane lub uprawiane w najlepszych możliwych warunkach. W szkółkach i centrach pracują doświadczeni fachowcy, którzy pomogą nam wybrać drzewka do naszego ogrodu i opowiedzą wszystko o ich dokładnej pielęgnacji. Jeśli wiec dopiero zaczynamy swoją ogrodniczą przyrodę poprośmy o wybór takich drzewek, które nie wymagają ogromu wiedzy o sadownictwie i wykonywania przy ich skomplikowanych czynności. Lepiej zacząć od łatwiejszych w utrzymaniu gatunków i cieszyć się małymi sukcesami, niż zniechęcić do ogrodnictwa przez zbyt wysoko postawioną poprzeczkę.

Oceń drzewko!

Przede wszystkim należy upewnić się, czy na drzewku nie ma żadnych szkodników. Jeśli są, lepiej nie zabierać go swojego ogrodu, gdyż mogą się w nim rozplenić. Musimy przyjrzeć się drzewku bardzo krytycznie. Zwróćmy uwagę na korzenie. Im system korzenny jest lepiej rozbudowany, tym większa szansa, że drzewko przyjmie się na naszej działce. Nie powinny być one zmiażdżone ani połamane. Nie powinno również na nich być żadnych narośli ani innych dziwnych zmian. To samo robimy z pniem i gałęziami. Gałęzie muszą być elastyczne, a liście nie mogą mieć oznak chorób. Roślina powinna sprawiać wrażenie zdrowiej i dobrze utrzymanej. Jeśli jesteśmy estetami, wybierzmy drzewko o równomiernie rozłożonych gałęziach. Będzie je łatwiej przycinać by korona zachowała symetryczny kształt.

Share