Donice ceramiczne cieszyły się sporą popularnością jeszcze kilka dekad temu, a potem odeszły do lamusa. Wyparły je gorsze jakościowo syntetyczne odpowiedniki. Okazuje się jednak, że dziś donice ceramiczne powracają do łask. Miłośnicy ogrodnictwa coraz częściej wybierają je do uprawy roślin ozdobnych. Jakie są największe zalety takich donic? Wyjaśniamy.

Charakterystyka donic ceramicznych

Donice ceramiczne są dość ciężkie w porównaniu z tymi z technorattanu oraz tworzyw sztucznych. Dzięki temu bardzo dobrze spisują się w tych miejscach, w których roślina jest narażona na działanie silnych wiatrów, np. na balkonach na wyższych kondygnacjach. Są również bardzo wytrzymałe. Na rynku istnieje również coraz więcej wyrobów przystosowanych do niskich temperatur. Nie ma więc obaw o to, że zimą doniczka przymarznie i pęknie.

Takie donice z reguły mają otwory w dnie. Upewnij się przed zakupem, czy tak rzeczywiście jest. Jeśli na spodzie nie wykonano otworów, donica może pełnić funkcję osłonki.

Czy warto kupować donice ceramiczne?

Z pewnością warto zdecydować się na zakup donicy ceramicznej, i to z co najmniej kilku powodów.

Po pierwsze, takie donice zapobiegają przegrzewaniu się korzeni roślin oraz wysychaniu podłoża podczas upałów. Po drugie, znakomicie utrzymują właściwy poziom wilgoci, przez co są stabilne termicznie. Po trzecie, są bardzo wytrzymałe i sprawdzają się w wielu miejscach – zarówno na balkonie, jak i na tarasie oraz w ogrodzie.

Taka inwestycja będzie z pewnością lepsza od zakupu donicy wykonanej z tworzywa sztucznego. Donice ceramiczne wolniej się niszczą i spokojnie mogą służyć wymiennie kilku różnym roślinom przez wiele sezonów.

Jaką donicę ceramiczną wybrać?

Jednym z ważniejszych kryteriów (obok wielkości) jest kształt donicy. Należy go dobierać ze względu na charakterystykę systemu korzeniowego danej rośliny. Przykładowo palmy i domowe juki lepiej będą utrzymywać się w wysokich, wąskich donicach ceramicznych. Tymczasem rośliny o płaskim lub słabym systemie korzeniowym będą się dobrze czuć w szerokich i niskich donicach.

Warto również pamiętać o prostej, choć nie zawsze przestrzeganej zasadzie: im mniejsza roślina, tym mniejsza doniczka. Miej również na uwadze, że przy przesadzaniu rośliny należy zawsze zadbać o zapewnienie jej większego pojemnika. Z reguły różnica w średnicy między starą a nową donicą powinna wynosić od 2 do 4 centymetrów.

Share