Jesienią i wiosną w sklepy ogrodnicze kuszą swoich klientów różnymi rodzajami drzewek owocowych. I nic w tym dziwnego – to właśnie wtedy powinno się je sadzić. Gatunki mrozoodporne najlepiej jest posadzić jesienią, te mniej odporne na mróz – wiosną. Zanim jednak zabierzemy upragnione drzewko do domu, weźmy pod uwagę kilka rzeczy.

Dobre centrum ogrodnicze

Najlepszym miejscem na zakup sadzonek jest zawsze doświadczone centrum ogrodnicze. Często oferuje ono wiele gatunków i odmian drzewek, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Obsługa sklepu pomoże nam wybrać drzewka na podstawie naszego doświadczenia ogrodniczego i naszych umiejętności. Warto przedstawić też pracownikom sklepu swoje oczekiwania wobec drzewek. Jednym klientom zależy na tym, aby drzewka pięknie wyglądały, innym – aby dawały jak najwięcej owoców. Jeśli zdecydujemy się na zakup danego drzewka, zapytajmy w sklepie prowadzącym sprzedaż drzewek owocowych o sposoby pielęgnacji danej rośliny. Obsługa wytłumaczy nam, jak najlepiej je posadzić, które miejsce będzie dla danego gatunku najdogodniejsze, czym nawozić dane drzewko i jak je podlewać oraz przycinać.

Które drzewko wybrać?

Przed zakupem każdego drzewka powinniśmy je dobrze obejrzeć. Sadzonka już na pierwszy rzut oka powinna wyglądać na mocną i zdrową. Dokładnie przyjrzyjmy się jej liściom, czy nie ma na nich objawów żadnych chorób. Na pniu drzewka nie mogą znajdować się żadne narośle ani uszkodzenia. Gałęzie drzewka nie powinny być połamane, popękane ani zmiażdżone. To szczególnie ważne, jeśli drzewka w sklepie są umieszczone tuż przy wąskiej, ruchliwej alejce. Warto wybierać rośliny o równomiernym rozłożeniu gałęzi wokół pnia. O wiele łatwiej je potem przycinać i kształtować koronę. Bardzo dokładnie należy sprawdzić korzenie drzewka. Im system korzenny jest lepiej rozbudowany, tym większe prawdopodobieństwo, że sadzonka przyjmie się bez problemu w naszym ogrodzie. Zdrowe korzenie są prężne i elastyczne. Nie mogą być połamane ani zmiażdżone. Sprawdźmy też obecność zmian chorobowych – nie bierzmy drzewka z naroślami na korzeniach, gdyż prawdopodobnie rozwija się w nim choroba. Sprawdźmy też, czy na drzewku nie ma szkodników, które mogłyby zaatakować inne rośliny w naszym ogrodzie.

Share