Problem z odpowiednim wybraniem ryb do akwarium mają zwykle osoby dopiero zaczynające swą przygodę z akwarystyką. Często radzi się im, aby zaczęły od hodowli gupików i neonów. Nie dzieje się tak bez powodu. Gatunki te rozmnażają się stosunkowo szybko i łatwo. Niestety, nie odnajdują się dobrze w nowych zbiornikach. Ponadto ich duża liczba może stanowić problem dla osób niedoświadczonych w hodowli ryb. Przed wpuszczeniem ryb do nowego akwarium należy również odpowiednio przygotować zbiornik. Proces ten trwa 2-, 3 tygodnie, podczas których rozwijają się bakterie nitryfikacyjne. Są one niezbędne do tego, by środowisko wodne osiągnęło równowagę.

Jakie ryby akwariowe wybrać na początek?

Warto o poradę zapytać pracownika firmy oferującej sprzedaż ryb akwariowych. Należy jednak wiedzieć, że pierwsi mieszkańcy akwarium muszą być wytrzymali nie tylko na panujące w nim warunki, ale również na stres. Pierwsze ryby akwariowe powinny również mieć małe wymagania żywieniowe. Niezwykle ważny jest także dobór odpowiednich gatunków. Już Na początku należy zatem wybrać rybki spokojne i nieagresywne. Choć oferta sklepów oferujących sprzedaż ryb akwariowych jest bardzo szeroka, niedoświadczony hodowca powinien zdecydować się na najwyżej 3 gatunki. Koniecznie pamiętajmy, że ilość i rozmiary ryb muszą odpowiadać wielkości akwarium. Na średniej wielkości rybę musi zatem przypadać około 6 litrów wody.

Jaki gatunek ryb wybrać do pierwszego akwarium?

Istnieje kilka gatunków, które standardowo poleca się do pierwszego akwarium. Należą do nich: kardynałek chiński, kirysek pstry, gupik Pawie Oczko, brzanka sumatrzańska oraz neonki. Wybierając ryby akwariowe, nie warto kierować się wyłącznie nie swoimi wrażeniami wzrokowymi i kaprysami. Najważniejsze jest przecież zapewnienie mieszkańcom zbiornika odpowiednich warunków bytowych. Temu też posłuży zapoznanie się z literaturą fachową lub skorzystanie z forów i blogów dla akwarystów. Tam też dowiemy się nieco więcej o roślinkach akwariowych, które z czasem na pewno zagoszczą w naszym zbiorniku.

Share